Pierwszy spis abonentów telefonicznych okręgu dolnośląskiego 1946 – Świdnica ▪ opracował: Przemysław Tarłowski

Opublikowano: 26 września 2014, Odsłon: 3 727
  • Pisownia oryginalna. Trzecia kolumna na podstawie „Zestawienia nazw ulic polskich i parków” oraz „Historii nazw miejscowości w latach 1945-2006 + XVIII w.” autorstwa Wiesława J. Raszkiewicza.

    Spis nadesłał: Krzysztof Królik.

    Opracował: Przemysław Tarłowski.

    Korekta: Wiesław J. Raszkiewicz.

    Świdnica, wrzesień 2014 r.

    pierwszy_spis_abonentow_telefonicznych_1946_swidnica

    CENTRALA AUTOMATYCZNA

    Abonenci, załączeni do centrali automatycznej w Świdnicy, uzyskują połączenie między sobą po wybraniu tarczą numerową żądanego numeru.

    Numer Nazwa, adres Nazwa ulicy/miejscowości wg nazw 2012 r.
    0 Zamawianie rozmów międzymiastowych
    24 84 Informacje
    30 39 Rozmównica, przyjmowanie telegramów telefonem
    26 46 Przyjmowanie i wydawanie telegramów
    20 02 Biuro uszkodzeń
    21 87 Straż Pożarna, Marszałka Stalina 16a aleja Niepodległości
    22 16 Zawodowa Straż Pożarna, Westerplatte 22 Westerplatte
    A
    21 76 Apteka Dolnośląska, Długa 45
    (dod.) Jarzecka Zofia, mgr, mieszkanie, Długa 45
    Długa
    22 41 Apteka Miejska, Rynek 44 Rynek
    23 93 Apteka Warszawska, Jadwigi 2 Franciszkańska
    B
    24 44 Bank Gospodarstwa Krajowego, Marszałka Żymierskiego 4 Grodzka
    24 45 Bank Gospodarstwa Krajowego, Marszałka Żymierskiego 4
    (dod.) Dyrekcja
    (dod.) Ekspedycja
    (dod.) Rozmównica
    (dod.) Kasjer
    (dod.) Rachunki czekowe
    (dod.) Sala ogólna
    (dod.) Sala ogólna
    Grodzka
    26 50 Bank Narodowy Polski, Różana 1 Różana
    22 11 Bank „Społem”, Długa róg Środkowej Długa róg Środkowej
    24 23 Bar Cocteil, Marszałka Żymierskiego 7 Grodzka
    20 37 Bąkowski A., buchalter, Pionierów 12 Romualda Traugutta
    22 39 Barczowski, kierownik PUS, Łukasińskiego 2 Waleriana Łukasińskiego
    27 50 Bielecki Józef, kierownik garbarni, Księcia Bolko 20 Księcia Bolka Świdnickiego
    30 17 Beneszek, dr, ordynator szpitala sióstr Elżbietanek, plac Lenina 22 plac św. Małgorzaty
    24 53 Bułhak, inspektor Osadnictwa, PUR, Marszałka Stalina 3 aleja Niepodległości
    C
    28 63 Cebula, Centrala Radiowa, Rynek 32 Rynek
    20 74 Centrala Farb, Stawarz Zofia, Westerplatte 16 Westerplatte
    28 63 Centrala Radiowa, Rynek 32 Rynek
    25 79 Centrala skór surowych, Jagiellońska 15 Jagiellońska
    21 81 Centralna drogeria, Rynek 23a Rynek
    25 31 Chabiński, komendant MO, Zamkowa 19 Zamkowa
    26 06 Czajewska H., Łukasińskiego 3 Waleriana Łukasińskiego
    23 32 Czelin, kpt., Śląska 31 Śląska
    27 94 Czuba Albin, Pańska 7 Pańska
    26 01 Czurabski Aleksander, kierownik Delegatury TZP, Rynek 23
    (dod.) Gabinet kierownika Delegatury TZP, Rynek 23
    Rynek
    D
    22 98 Dom handlowo-komisowy, Paradowski, Rynek 1 Rynek
    25 03 Dziamski, kpt., Nadrzeczna 27 Kliczkowska
    25 59 Drukarnia Państwowa Nr 1, Rynek 34 Rynek
    28 39 Drukarnia Państwowa Nr 2, Pułaskiego 13 Kazimierza Pułaskiego
    E
    29 16 „Elektrobłysk”, zakład elektrotechniczny, Pułaskiego 13 Kazimierza Pułaskiego
    F
    31 70 Farbiarnia chemiczna, Garbarska 36 Garbarska
    28 82 Firma „Wytrwałość Oświęcimiaków”, Marszałka Żymierskiego 1 Grodzka
    25 27 Fabiszewski E., dyrektor drukarni Nr 1, Rynek 34
    (dod.) Sklep
    (dod.) Zecernia
    (dod.) Księgarnia
    (dod.) Introligatornia
    (dod.) Maszyna
    Rynek
    20 75 Filipek Józef, skład żelaza, Rynek 36 Rynek
    24 18 Filipiak Stefan, magazyn jubilerski, Rynek 19 Rynek
    29 14 Filipiak Stefan, mieszkanie, Boczna 6 Boczna
    G
    20 11 Gertner K., plac Grunwaldzki 12 plac Grunwaldzki
    26 05 Grabowski Jan, Marszałka Żymierskiego 18 Grodzka
    25 16 Gimnazjum Państwowe, Wodna 10 Wodna
    H
    23 51 „Heliowattwerke”, Łukasińskiego 28 Waleriana Łukasińskiego
    30 62 „Heliowattwerke”, Równa 16/18 Równa
    30 28 Hotel Polski, Miedziana 11 Kotlarska
    20 86 Hotel Rosyjski, Wałbrzyska 8 Wałbrzyska
    J
    25 40 Jaśkiewicz, naczelnik Urzędu Informacji i Propagandy, Westerplatte 10 Westerplatte
    21 06 Jan Pic de Replonge, Oświęcimska 5 Ofiar Oświęcimskich
    22 86 Jedyński, starosta, Pionierów 6 Pionierów Ziemi Świdnickiej
    K
    29 98 Kasprzycki Edward, Marszałka Stalina 7 aleja Niepodległości
    22 54 Kaszyński J., sekretarz PPR, Boczna 8 Boczna
    26 19 Kino „Gdynia”, Zygmuntowska 1 Zygmuntowska
    21 40 Kisielewski Czesław, Kołłątaja 2 Hugona Kołłątaja
    KOLEJ
    23 58 Centrala kolejowa, dworzec
    23 59 Centrala kolejowa, dworzec
    20 60 Oddział Rachunkowo-Handlowy, Traugutta 2 Pionierów Ziemi Świdnickiej
    29 81 Piekarnia kolejowa, Pułaskiego 22 Kazimierza Pułaskiego
    30 38 Stołówka kolejowa, Długa 22/24 Długa
    –o–
    27 69 Kosowski Feliks, Księcia Bolko 4 Księcia Bolka Świdnickiego
    24 72 Kubiak Leon, Nadbrzeżna 1 Nadbrzeżna
    28 58 Kwaczkowski, Księcia Bolko 13 Księcia Bolka Świdnickiego
    L
    26 03 Lewandowski Edward, dentysta, Marszałka Żymierskiego 15 Grodzka
    21 28 Lekarz miejski, dr Zaporowski E., Kwiatowa 1 Kwiatowa
    Ł
    29 35 Łowicki, kierownik referatu aprowizacji, Grunwaldzka 4 plac Grunwaldzki
    M
    27 00 Malarczyk, PKS, Spacerowa 1 Spacerowa
    21 41 Mańko Jan, Spacerowa 1 Spacerowa
    25 29 Madame Kultura, Jagiellońska 19 Jagiellońska
    20 82 Miałkowski Feliks, Wodna 14 Wodna
    26 19 Michalski A., Zygmuntowska 1 Zygmuntowska
    22 92 Michaliszyn, Bracka 4 Bracka
    MILICJA OBYWATELSKA
    26 60 Komenda miasta, Zygmuntowska 2
    (dod.) Kancelaria główna
    (dod.) Kancelaria Nr 10
    (dod.) Kierownik komisariatu
    (dod.) Szef śledczy
    (dod.) Komórka śledcza
    (dod.) Instruktor śledczy
    (dod.) Wartownia
    Zygmuntowska
    22 23 Milicja Powiatowa, Marszałka Stalina 14 aleja Niepodległości
    22 22 Milicja Obywatelska, centrala, Zamkowa 4
    (dod.) Referat personalny
    (dod.) Referat gospodarczy
    (dod.) Referat śledczy
    (dod.) Komendant
    (dod.) Kancelaria ogólna
    (dod.) Szef śledczy
    (dod.) Szef służby wewnętrznej
    (dod.) Areszt
    (dod.) Wartownia
    Zamkowa
    25 62 Milicja Obywatelska, dzielnica Nr 1, Pułaskiego 2 Kazimierza Pułaskiego
    25 63 Milicja Obywatelska, dzielnica Nr 1, Pułaskiego 2 Kazimierza Pułaskiego
    28 34 Milicja Obywatelska, dzielnica Nr 2, Żeromskiego 4 Stefana Żeromskiego
    28 29 Milicja Obywatelska, dzielnica Nr 3, Ogrodowa 9 Joachima Lelewela
    25 61 Milicja Obywatelska, dzielnica Nr 4, Pułaskiego 2 Kazimierza Pułaskiego
    20 82 Milicja Obywatelska, dzielnica Nr 5, Wodna 14 Wodna
    27 21 Milicja Obywatelska, dzielnica Nr 6, Łukasińskiego 1 Waleriana Łukasińskiego
    21 30 Milicja, Schönbrunn Słotwina
    25 34 Milicja, Weizenrodau Pszenno
    22 23 Garaże i stołówka MO, Marszałka Stalina 14 aleja Niepodległości
    O
    26 69 Okulicki, Wodna 14 Wodna
    P
    27 88 Państwowa Centrala Handlowa, obwód Świdnica, Wrocławska Wrocławska
    20 96 Państwowy Sklep Monopolu Spirytusowego, Marszałka Żymierskiego 3 Grodzka
    27 01 Piekarnia Podhalańska, F. Hajda, Westerplatte 13 Westerplatte
    27 94 Piekarnia Zakopiańska, Czuba A., Pańska 7 Pańska
    20 60 PKP Oddział Ruchowo Handlowy, Traugutta 2 Pionierów Ziemi Świdnickiej
    29 81 PKP piekarnia kolejowa Nr 1, Pułaskiego 22 Kazimierza Pułaskiego
    22 06 Plamka Jan, Wrocławska 46 Wrocławska
    POCZTA, TELEGRAF I TELEFON
    26 88 Naczelnik Urzędu Pocztowego, gabinet, plac Grunwaldzki 1 plac Grunwaldzki
    22 45 Naczelnik Urzędu Pocztowego, mieszkanie
    0 Centrala, plac Grunwaldzki 1 plac Grunwaldzki
    30 39 Rozmównica, przyjmowanie telegramów telefonem
    26 46 Przyjmowanie i wydawanie telegramów
    24 84 Informacje
    20 02 Biuro uszkodzeń
    26 44 Wartownia Urzędu pocztowego
    24 63 Wartownia magazynu pocztowego, Księcia Bolko 33 Księcia Bolka Świdnickiego
    23 94 Centrala nadzoru teletechnicznego, Tołstoja 8/10 Lwa Tołstoja
    23 95 Centrala nadzoru teletechnicznego, Tołstoja 8/10
    (dod.) Stacja wzmacniakowa
    (dod.) Nadzór teletechniczny
    (dod.) Nadzór teletechniczny
    (dod.) Warsztaty
    Lwa Tołstoja
    20 15 Kierownik nadzoru teletechnicznego, mieszkanie, Bismarka Lwa Tołstoja
    31 29 Magazyny techniczne, Księcia Bolko 33 Księcia Bolka Świdnickiego
    26 99 Piwnica kablowa, Księcia Bolko 33 Księcia Bolka Świdnickiego
    –o–
    21 21 Podstacja elektryczna, Pilzen Boleścin
    27 91 Polski Czerwony Krzyż, Żeromskiego 16 Stefana Żeromskiego
    28 40 Popowski, mgr, kierownik Delegatury Grodzkiej TZP, Ogrodowa 10 Joachima Lelewela
    29 58 Powiatowa Komenda Straży Pożarnej, Różana 1 Różana
    24 98 Powiatowy i Miejski Komitet PPS, Marksa 27 Nauczycielska
    20 90 Powiatowy Sekretariat PPR, Zamkowa 9 Zamkowa
    23 77 PPR, Zamkowa 9 Zamkowa
    20 05 Powiatowa Spółdzielnia Samopomocy Chłopskiej, Pułaskiego 7 Kazimierza Pułaskiego
    21 29 Powiatowa Spółdzielnia Samopomoc Chłopska, Kolejowa 10 Kolejowa
    22 01 Powiatowy Urząd Samopomocy Chłopskiej, Rynek 41 Rynek
    30 21 Powiatowy Związek Cechów, biuro, Przechodnia 1 Przechodnia
    23 39 Pralnia Chemiczna, Marszałka Żymierskiego 19 Grodzka
    23 67 Ptak, sekretarz PPR, Jagiellońska 13 Jagiellońska
    31 62 Przedsiębiorstwo Budowlane, Westerplatte 46/48 Westerplatte
    27 37 Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno Budowlanych, Chrobrego 2 Bolesława Chrobrego
    PRZEMYSŁ
    22 07 Browar, dawniej Schober, Oberbögendorf Witoszów Górny
    28 00 Centralny Zarząd Przemysłu i Materiałów Budowlanych, plac Lenina 7
    (dod.) Wydział Ogólny
    (dod.) Wydział Dyrektora
    (dod.) Wydział Zakupu
    plac św. Małgorzaty
    25 51 Cukrownia Świdnica, Pszenów Pszenno
    25 52 Cukrownia Świdnica, Pszenów Pszenno
    25 53 Cukrownia Świdnica, Pszenów
    (dod.) Dyrektor Cukrowni
    (dod.) Kasa Cukrowni
    (dod.) Referat Ewidencyjny
    (dod.) Referat Księgowości
    (dod.) Dział plantacyjny
    (dod.) Szef biura
    (dod.) Rozmównica przy poczekalni
    (dod.) Wicedyrektor Okręgu Zjednoczonych Cukrowni
    (dod.) Poczekalnia Dyrekcji
    (dod.) Dyrektor Wiśniewski, mieszkanie
    (dod.) Dyrektor cukrowni, mieszkanie
    (dod.) Wich, mieszkanie
    (dod.) Elektromonter
    (dod.) Kuchnia
    (dod.) Wartownia
    (dod.) Biuro techniczne
    (dod.) Elektrowarsztat
    (dod.) Tokarnia
    (dod.) Ślusarnia
    (dod.) Kuźnia
    (dod.) Fabryka surownia (zmianowi)
    (dod.) Garaże zewnętrzne
    (dod.) Garaż
    (dod.) Laboratorium
    (dod.) Nowa procentownia
    (dod.) Waga (Wisch)
    (dod.) Waga buraczana, wozów
    (dod.) Magazyn
    (dod.) Mechanik Berenns, mieszkanie
    (dod.) Suszarnia wytłoczków
    (dod.) Krajanice
    (dod.) Barak
    (dod.) Centrala
    Pszenno
    31 88 Dolnośląska fabryka szpilek i drutów, Bystrzycka 7 Bystrzycka
    28 19 Fabryka kleju i nawozów sztucznych, Dolna Bystrzyca Bystrzyca Dolna
    20 03 Fabryka mydła, Wałbrzyska 31 Wałbrzyska
    21 68 Fabryka octu i likierów „Pionier”, Marszałka Żymierskiego 68
    (dod.) Mittman, mieszkanie
    Komunardów
    25 03 Fabryka rękawiczek, centrala, Nadrzeczna 27
    (dod.) Biuro techniczne
    (dod.) Gabinet dyrektora
    (dod.) Mieszkanie dyrektora
    Kliczkowska
    21 47 Fabryka wody sodowej, Zygmuntowska 12 Zygmuntowska
    31 69 Fabryka wyrobów metalowych, Weizenrodau Pszenno
    26 08 Fabryka wyrobów ogniotrwałych, Westerplatte Westerplatte
    30 62 Filia fabryki liczników i zegarów elektrycznych, Łukasińskiego 28 Waleriana Łukasińskiego
    22 85 Garbarnia, Garbarska 22 Garbarska
    29 19 Ministerstwo Przem. Centr. Zarz., Westerplatte 12 Westerplatte
    20 20 Ministerstwo Przem. Centr. Zbytu, śrub, nitów, Żeromskiego 10 Stefana Żeromskiego
    22 02 Młyn „Kłos”, Wrocławska 76
    (dod.) Młyn
    Wrocławska
    23 79 Młyn Państwowy, Dolna Bystrzyca Bystrzyca Dolna
    23 73 Młyn „Plon”, Wrocławska 84 Wrocławska
    23 51 Państwowa fabryka liczników i zegarów elektrycznych, Różana 16/18 Różana
    21 10 Państwowa fabryka traktorów i maszyn rolniczych, Bokserska 2 Bokserska
    25 47 Państwowa sortownia i szarparnia szmat, Bystrzycka 49 Bystrzycka
    27 25 Państwowe Zjednoczenie Zakładów Drzewnych, Nadrzeczna 1 Kliczkowska
    22 07 Państwowy browar, Bagendorf Witoszów Górny
    22 10 Państwowy młyn „Pod Białym Orłem”, Śmiłowice
    (dod.) Kierownik, mieszkanie
    Śmiałowice
    24 41 Państwowy Zakład Zjedn. Drzewnego, Bystrzycka 34 Bystrzycka
    20 21 Państwowy Zakład Zjedn. fabryka mebli, Chrobrego 3 Bolesława Chrobrego
    23 72 Państwowy Zakład Zjedn. Fabryki sztyftów, Częstochowska 14 Częstochowska
    23 41 Państwowe Zjednoczenie Przemysłu Metalowego, fabryka maszyn, Nadrzeczna 35/39
    (dod.) Biuro Dyrekcji
    Kliczkowska
    28 60 Zjednoczenie Przemysłu Materiałów Ogniotrwałych, Delegatura Świdnica, Jagiellońska 16 Jagiellońska
    R
    22 84 Raczkowski Stefan, inżynier, Westerplatte 70 Westerplatte
    22 53 Rejonowa Komenda Straży Przemysłowej, Marszałka Żymierskiego 2 Grodzka
    30 74 Rejonowy Zarząd Dróg, szofer, mieszkanie, Traugutta 13 Romualda Traugutta
    28 21 Restauracja „Bristol”, plac Grunwaldzki 11 plac Grunwaldzki
    29 63 Restauracja „Szarotka”, Westerplatte 54 Westerplatte
    S
    23 15 „Samopomoc Chłopska”, Gminna Spółdzielnia, Ndr. Begendorf Witoszów Dolny
    28 75 Sass Fryderyk, dr, lekarz powiatowy, Jagiellońska 17 Jagiellońska
    20 82 Sękalski Walerian, Wodna 14 Wodna
    27 65 Sienkiewicz Wacław, Rejonowy Urząd Drogowy, Marksa 31 Nauczycielska
    21 75 Sklep kolonialno spożywczy, Sobiński Wł., Rynek 10 Rynek
    22 36 Sklep masarski, Mrowiec Franciszek, Rynek 23 Rynek
    20 96 Sklep Państwowego Monopolu Spirytusowego, Marszałka Żymierskiego 3 Grodzka
    21 34 Sklep spożywczo kolonialny, Rynek 26 Rynek
    23 17 Sklep Raczkowska Helena, Marszałka Żymierskiego 1 Grodzka
    55 06 Sklep zabawek, Kisielewska, Rynek 13 Rynek
    27 51 „Społem”, Kolejowa 16 Kolejowa
    24 47 „Społem”, Pułaskiego 18 Kazimierza Pułaskiego
    24 49 „Społem”, Pułaskiego 18
    (dod.) Gabinet kierownika
    Kazimierza Pułaskiego
    24 48 „Społem” Związek Rewizyjny, Pułaskiego 18 Kazimierza Pułaskiego
    20 62 Spółdzielnia mleczarska, Spacerowa 13 Spacerowa
    29 41 Spółdzielnia „Pionier”, Rynek 17 Rynek
    20 05 Spółdzielnia powiatowa Samopomocy Chłopskiej, Pułaskiego 7 Kazimierza Pułaskiego
    21 02 Spółdzielnia pracowników miejskich „Pionier”, Kolejowa 1 Kolejowa
    24 24 Spółdzielnia spożywców „Świt”, Marszałka Żymierskiego 2
    (dod.) kierownik Winnicki, mieszkanie, Marszałka Żymierskiego 2
    Grodzka
    20 75 Sprzedaż żelaza, Józef Filipek, Rynek 36 Rynek
    20 87 Stajnia RP, 1-go Maja 7 1 Maja
    25 12 Stołówka PUBP, Marszałka Żymierskiego Komunardów
    22 71 Stołówka Starostwa Powiatowego, plac Grunwaldzki 4 plac Grunwaldzki
    22 12 Stowarzyszenie Kupców i Przemysłowców, Żeromskiego 10 Stefana Żeromskiego
    STRAŻ POŻARNA
    29 58 Powiatowy Komendant Straży Pożarnej, Różana 1 Różana
    21 87 Straż Ogniowa, Marszałka Stalina 16a aleja Niepodległości
    22 16 Zawodowa Straż Ogniowa, Westerplatte 22 Westerplatte
    –o–
    25 82 Styla Władysław, rzeźnik, sklep, Łukowa 4
    (dod.) Mieszkanie
    Łukowa
    28 47 Sułkowski J., Pułaskiego 67 Kazimierza Pułaskiego
    30 69 Świela Stefan, Księcia Bolko 4 Księcia Bolka Świdnickiego
    24 79 Szeler Stanisław, kierownik Wydziału Administracyjnego, Jagiellońska 21 Jagiellońska
    SZKOŁY
    25 16 Państwowe Gimnazjum, Wodna 10 Wodna
    25 17 Dyrekcja Gimnazjum, Jagiellońska 7 Jagiellońska
    25 91 Szkoła samochodowa, E. Tuszyński, Rynek 16 Rynek
    –o–
    30 74 Szofer RZD, mieszkanie, Traugutta 13 Romualda Traugutta
    22 43 Szpital sióstr Elżbietanek, Westerplatte Westerplatte
    29 65 Szpital zakaźny św. Józefa, Krasowice
    (dod.) Dyżurny
    Kraszowice
    30 04 Świątecki W., prezes Sądu Okręgowego, Ogrodowa 15 Joachima Lelewela
    T
    31 11 Teatr Miejski, Ratusz, Rynek Rynek
    U
    URZĘDY
    20 07 Pełnomocnik Rządu RP, Konopnickiej 4 Marii Konopnickiej
    20 08 Pełnomocnik Rządu RP, mieszkanie, Konopnickiej 4 Marii Konopnickiej
    29 85 Pełnomocnik Rządu RP, Rynek 38 Rynek
    26 54 Pełnomocnik Rządu RP, Starostwo, Różana 1 Różana
    26 55 Pełnomocnik Rządu RP na Obwód Nr 50, Marszałka Żymierskiego 16/18 Grodzka
    30 04 Sąd Okręgowy, Prezes, Ogrodowa 16 Joachima Lelewela
    23 87 Sąd Okręgowy, Krasowice Kraszowice
    20 98 Sąd Okręgowy, Jadwigi 7 Franciszkańska
    21 15 Sąd Okręgowy, Prokurator, Rynek 35 Rynek
    21 73 Sąd Okręgowy, Prokurator, Jadwigi 7 Franciszkańska
    21 85 Sąd Grodzki, Jadwigi 7
    (dod.) Kierownik Sądu Grodzkiego
    (dod.) Asesor sądowy Leszczyński J.
    Franciszkańska
    26 55 Starostwo Grodzkie, Marszałka Żymierskiego 16/18 Grodzka
    26 56 Starostwo Grodzkie, Marszałka Żymierskiego 16/18 Grodzka
    26 57 Starostwo Grodzkie, Marszałka Żymierskiego 16/18 Grodzka
    26 58 Starostwo Grodzkie, Marszałka Żymierskiego 16/18 Grodzka
    26 59 Starostwo Grodzkie, Marszałka Żymierskiego 16/18
    (dod.) Aprowizacja Handlowa
    (dod.) Sekretariat
    (dod.) Wiceprezydent
    (dod.) Wydział Budżetowy, Gospodarczy
    (dod.) Wydział Budowlany
    (dod.) Wydział Mieszkaniowy
    (dod.) Wydział Weterynaryjny
    (dod.) Wydział Ogólny
    (dod.) Wydział Osadnictwa
    (dod.) Wydział Wojskowy
    (dod.) Biuro
    (dod.) Opieka Społeczna
    (dod.) Rozmównica przy centrali
    (dod.) Administracyjno prawny
    (dod.) Kultura Sztuka
    (dod.) Prezydent
    (dod.) Prezydent, mieszkanie
    Grodzka
    26 53 Starostwo Powiatowe, Różana 1
    (dod.) Kancelaria ogólna
    (dod.) Opieka Społeczna
    (dod.) Starosta
    (dod.) Wicestarosta
    (dod.) Referat Osiedleńczy
    (dod.) Referat Budżetowy
    (dod.) Referat Samorządowy
    (dod.) Referat Przemysłowy
    (dod.) Referat Weterynaryjny
    (dod.) Referat Wojskowy
    (dod.) Referat Zdrowia
    (dod.) Referat Aprowizacji i Handlu
    (dod.) Świadczenia Rzeczowe
    Różana
    22 86 Starosta Jedyński, Pionierów 6 Pionierów Ziemi Świdnickiej
    29 31 Garaże Starostwa Powiatowego, Kwiatowa 4 Kwiatowa
    28 64 Urząd Bezpieczeństwa Publicznego
    24 89 Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, kierownik
    20 39 Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, dyżurny
    27 36 Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, kontrola prasy
    26 27 Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, garaże
    23 14 Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, Begensdorf Witoszów
    28 12 Urząd Powiatowy Bezpieczeństwa Publicznego
    23 50 Urząd Powiatowy Bezpieczeństwa Publicznego, kierownik
    28 79 Kapitan Sowiecki
    30 84 Inspektor Szkolny, Jagiellońska 1 Jagiellońska
    26 79 Tymczasowy Zarząd Państwowy, Sprzymierzeńców 4
    (dod.) Wydział Gospodarczy
    (dod.) Sekretariat
    (dod.) Naczelnik Wydziału Administracyjnego
    (dod.) Naczelnik Wydziału Nieruchomości
    (dod.) Naczelnik Wydziału Ekonomicznego
    (dod.) Naczelnik Wydziału Budżetowego
    (dod.) Centrala Miejscowa
    (dod.) Dyrektor
    Sprzymierzeńców
    28 40 Kierownik Delegatury Grodzkiej TZP, Ogrodowa 10 Joachima Lelewela
    29 33 Grodzki Oddział TZP, Ogrodowa 10
    (dod.) Gabinet kierownika
    Joachima Lelewela
    25 73 Delegatura Powiatowa TZP, plac Grunwaldzki 3
    (dod.) Gabinet
    Joachima Lelewela
    25 40 Naczelnik Urzędu Informacji i Propagandy Jaśkiewicz, Westerplatte 10 Westerplatte
    22 14 Urząd Informacji i Propagandy, Pionierów 7 Romualda Traugutta
    31 85 Urząd Wodno Melioracyjny, Marszałka Żymierskiego 2 Grodzka
    28 80 Powiatowy Urząd Samochodowy, Oświęcimska 1 Ofiar Oświęcimskich
    28 81 Powiatowy Urząd Samochodowy, Oświęcimska 1 Ofiar Oświęcimskich
    23 36 Powiatowy Urząd Samochodowy, warsztaty, reperacje, Neuroderstrasse 2
    26 12 Naczelnik Urzędu Skarbowego Kropp, Wrocławska 30 Wrocławska
    22 30 Urząd Skarbowy, centrala, 1-go Maja 19
    (dod.) Kontrola skarbowa
    (dod.) Kasa
    (dod.) Kancelaria
    1 Maja
    29 25 Kierownik Oddziału Skarbowego, Marszałka Stalina 16 plac 1000-lecia Państwa Polskiego
    20 38 Urząd Stanu Cywilnego, Rynek 4 Rynek
    27 62 Urząd Ziemski, Oświęcimska 3
    (dod.) Kancelaria Komisarza
    (dod.) Referat Rolny
    (dod.) Referat Żywnościowy
    Ofiar Oświęcimskich
    31 17 Urząd Pracy, Rynek Rynek
    24 54 Powiatowy Urząd Repatriacji, Ogrodowa 17
    (dod.) Biuro kierownika
    Joachima Lelewela
    27 54 Punkt Etapowy PUR, plac Lenina plac św. Małgorzaty
    25 86 Nadleśnictwo Państwowe, plac Lenina 6 plac św. Małgorzaty
    22 70 Nadleśnictwo Państwowe, Begendorf Witoszów
    27 65 Kierownik Rejonowego Urzędu Drogowego, Marksa 31 Nauczycielska
    27 81 Rejonowy Urząd Drogowy, Marksa 31 Nauczycielska
    21 54 Powiatowy Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych, Inspektor Powiatowy, Marszałka Stalina 2 aleja Niepodległości
    W
    25 02 Wajda, kpt., Marszałka Żymierskiego 1 Grodzka
    21 72 Walentowski, dr, chirurg, Chrobrego 9 Bolesława Chrobrego
    27 00 Warsztaty Nr 1 PUS, Nowa Ruda 2 Bystrzycka
    23 36 Warsztaty Nr 2 PUS, Oświęcimska 1 Ofiar Oświęcimskich
    21 67 Wędliniarnia, Fabian Franciszek, Łukowa 14 Łukowa
    20 09 Wiceprezydent Sędłak, Marszałka Żymierskiego 15
    (dod.) Wiceprezydent, mieszkanie, Marszałka Żymierskiego 15
    Grodzka
    20 96 Wicestarosta Wojtasiewicz, mieszkanie, Pionierów 6 Pionierów Ziemi Świdnickiej
    31 77 Więzienie Karno-Śledcze, Marksa 22
    (dod.) Naczelnik więzienia
    (dod.) Kierownik działu gospodarczego
     Trybunalska
    WOJSKO
    25 35 Rejonowa Komenda Uzupełnień, 1-go Maja 19 1 Maja
    22 81 Zastępca komendanta Wojennego, Żeromskiego 32 Stefana Żeromskiego
    22 78 Zastępca komendanta Wojennego, Żeromskiego 32 Stefana Żeromskiego
    23 82 Zastępca komendanta Wojennego, Żeromskiego 30 Stefana Żeromskiego
    22 76 Zastępca komendanta Wojennego, Żeromskiego 28 Stefana Żeromskiego
    23 01 Zastępca komendanta Wojennego, Żeromskiego 22 Stefana Żeromskiego
    24 78 Zastępca komendanta Wojennego, Żeromskiego 26 Stefana Żeromskiego
    23 81 Zastępca komendanta Wojennego, Żeromskiego 30 Stefana Żeromskiego
    23 64 Zastępca komendanta Wojennego, Żeromskiego 30 Stefana Żeromskiego
    30 52 Zastępca komendanta Wojennego, Żeromskiego 32 Stefana Żeromskiego
    25 39 Zastępca komendanta Wojennego, Żeromskiego 34 Stefana Żeromskiego
    28 73 Zastępca komendanta Wojennego, Żeromskiego 24 Stefana Żeromskiego
    22 26 Zastępca komendanta Wojennego, Wałbrzyska 41 Wałbrzyska
    24 58 Zastępca komendanta Wojennego, plac Grunwaldzki 11 plac Grunwaldzki
    29 82 Zastępca komendanta Wojennego, Budowlana 8 Budowlana
    29 55 Zastępca komendanta Wojennego, Żeromskiego 38 Stefana Żeromskiego
    25 66 Zastępca komendanta Wojennego, plac Grunwaldzki 13 plac Grunwaldzki
    20 88 Sowiecki mjr Jauszer
    21 12 Sowiecki mjr Tarasow
    21 17 Sowiecki Oddział, Begendorf Witoszów
    21 18 Sowiecka Piekarnia, Długa 2 Długa
    21 24 Sowiecka Jednostka Lotnicza, Okrężna 54 Okrężna
    21 54 Sowieckie Lotnisko
    21 61 Sowieckie Magazyny, Długa 50 Długa
    20 72 Sowiecka Łączność, plac Wojska Polskiego 4 plac Wojska Polskiego
    22 49 Sowiecka Łączność, Muzealna 4 Muzealna
    22 52 Sowiecka Łączność, Muzealna 4 Muzealna
    23 29 Sowiecka Restauracja, Wałbrzyska 2 Wałbrzyska
    23 43 Sowieckie Kasyno, Nadrzeczna 35/39 Kliczkowska
    23 50 Sowiecki Komend., Księcia Bolko 18 Księcia Bolka Świdnickiego
    27 26 Sowiecki Komendant, Zawiszów Zawiszów
    27 13 Sowiecka Komenda, Marszałka Stalina 1 aleja Niepodległości
    23 71 Sowiecka Komenda, Marszałka Żymierskiego 20 Grodzka
    24 31 Sowiecka Komenda, Kościuszki 8 Tadeusza Kościuszki
    24 32 Sowiecka Komenda, Kościuszki 8 Tadeusza Kościuszki
    28 26 Sowieckie Wojsko, Barbary Parkowa
    30 24 Sowieckie Wojsko, B. Głowackiego 3 Bartosza Głowackiego
    30 87 Sowieckie Wojsko, Żeromskiego 13 Stefana Żeromskiego
    24 16 Sowieckie Wojsko, Wrocławska 8 Wrocławska
    24 33 Sowiecka Komenda, Kościuszki 8 Tadeusza Kościuszki
    24 51 Sowiecka Komenda, Marszałka Stalina 11/13 aleja Niepodległości
    24 52 Sowiecka Komenda, Marszałka Stalina 11/13 aleja Niepodległości
    28 88 Sowieckie Wojsko, koszary, Barbary Parkowa
    28 96 Sowieckie Wojsko, koszary, Barbary Parkowa
    24 60 Sowiecki Sklep, Długa 8 Długa
    21 94 Sowieckie Wojsko, Okrężna 24 Okrężna
    29 17 Sowiecka Piekarnia, Miedziana 3 Kotlarska
    23 46 Garaże Komendy Sowieckiej, Marszałka Stalina 11 aleja Niepodległości
    21 96 Wojtasiewicz Wincenty, Pionierów 6 Pionierów Ziemi Świdnickiej
    31 30 Wrzeciono Jan, Wrocławska 84 Wrocławska
    24 35 Wrześniowska Maria, Marszałka Stalina 30 aleja Niepodległości
    Z
    ZAKŁADY UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
    27 42 Gazownia Miejska, Wrocławska 10 Wrocławska
    27 41 Elektrownia Miejska, Równa
    (dod.) Biuro Elektrowni
    (dod.) Dyrektor, mieszkanie
    Równa
    21 21 Elektryczna podstacja, Pilzen Boleścin
    26 87 Rzeźnia miejska, Rzeźnicka 1 Rzeźnicza
    27 43 Wodociągi Miejskie, Bokserska 10 Bokserska
    23 89 Wieża ciśnień, Marksa 29 Nauczycielska
    –o–
    29 16 Zakład Elektrotechniczny „Elektrobłysk”, Pułaskiego 19 Kazimierza Pułaskiego
    30 72 Zakład kosmetyczny „Marysieńka”, Rynek 25 Rynek
    27 79 Zakład artystyczny, Foto Komaszewski, 1-go Maja 1 1 Maja
    27 86 Zakład artystyczny, Foto Hamerski, Rynek 23 Rynek
    21 59 Zakład kąpielowy, Przechodnia 10 Przechodnia
    22 38 Zakład Kąpielowy, Śląska Śląska
    21 28 Zaporowski, dr, lekarz miejski, Kwiatowa 1 Kwiatowa
    ZARZĄDY MIEJSKIE I WIEJSKIE
    24 21 Biuro Meldunkowe, Zamkowa 9 Zamkowa
    24 22 Biuro Meldunkowe, Zamkowa 9 Zamkowa
    26 62 Burmistrz, Dolna Bystrzyca Bystrzyca Dolna
    26 07 Burmistrz, Burkersdorf Burkatów
    20 19 Burmistrz, Ndr. Giersdorf Miłochów
    21 51 Burmistrz, Seifersdorf Pogorzała
    22 69 Burmistrz, Esdorf Opoczka
    25 10 Gmina, Weizenrodau Pszenno
    31 59 Burmistrz, Schönbrunn Słotwina
    29 89 Burmistrz, Ndr. Bögendorf Witoszów Dolny
    20 87 Garaże Miejskie Prezydenta, 1-go Maja 7 1 Maja
    27 42 Gazownia Miejska, Wrocławska 10 Wrocławska
    27 41 Elektrownia Miejska, Równa Równa
    20 55 Majątek Miejski, Nadrzeczna 28 Kliczkowska
    21 56 Miejski Wydział Zdrowia, Traugutta 16 Romualda Traugutta
    20 62 Mleczarnia Miejska, Spacerowa 13 Spacerowa
    20 33 Młyn Miejski, Westerplatte 2 Westerplatte
    21 21 Podstacja Elektryczna, Pilzen Boleścin
    21 23 Przedsiębiorstwo Miejskie, plac Lenina 16 plac św. Małgorzaty
    31 62 Przedsiębiorstwo Budowlane, Westerplatte 46/48 Westerplatte
    26 87 Rzeźnia Miejska, Rzeźnicka 1 Rzeźnicza
    23 89 Wieża Ciśnień, Marksa 29 Nauczycielska
    27 43 Wodociągi Miejskie, Bokserska 16 Bokserska
    –o–
    22 16 Zawodowa Straż Ogniowa, Westerplatte 22 Westerplatte
    24 92 Zięba, dr, R. Pow. Lek. Wet., Wrocławska 3 Wrocławska
    30 21 Związek Cechów, powiat., biuro, Gorzkowski D., Przechodnia 1 Przechodnia
    25 04 Związek Inwalidów Wojennych RP, Łukowa 3 Łukowa
    31 38 ZWM, Pułaskiego 13 Kazimierza Pułaskiego
    Ż
    26 09 Żuławski, red., mieszkanie, Łukasińskiego 3 Waleriana Łukasińskiego

    Wykaz skrótów.

    Skrót Znaczenie
    MO Milicja Obywatelska
    PKP Polskie Koleje Państwowe
    PKS Państwowa Komunikacja Samochodowa
    PPR Polska Partia Robotnicza
    PPS Polska Partia Socjalistyczna
    PUBP Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego
    PUR Państwowy Urząd Repatriacyjny
    RP Rzeczpospolita Polska
    RZD Rejonowy Zarząd Dróg
    TZP Tymczasowy Zarząd Państwowy
    ZWM Związek Walki Młodych

    Kategoria: Historia Świdnicy 1945-1989, Nowości

    Tagi: , ,

  • Dodaj komentarz

    Dodaj komentarz