Spis telefonów wrocławskiego okręgu poczt i telegrafów na rok 1949 – Świdnica ▪ opracował: Przemysław Tarłowski

Opublikowano: 11 stycznia 2015, Odsłon: 2 453
  • Pisownia oryginalna. Trzecia kolumna na podstawie „Zestawienia nazw ulic polskich i parków” oraz „Historii nazw miejscowości w latach 1945-2006 + XVIII w.” autorstwa Wiesława J. Raszkiewicza.

    Spis nadesłał: Krzysztof Królik.

    Opracował: Przemysław Tarłowski.

    Korekta: Wiesław J. Raszkiewicz.

    Świdnica, grudzień 2014 r.

    spis_telefonow_na_rok_1949_swidnica

    N dla abonentów.

    C dla rozmównicy.

    Numer Nazwa, adres Nazwa ulicy/miejscowości wg nazw 2012 r.
    0 Zamawianie rozmów międzymiastowych
    20 02 Biuro napraw
    24 84 Informacja
    26 46 Nadawanie telegramów telefonem
    30 38 Rozmównica publiczna
    30 39 Rozmównica publiczna
    22 16 Miejska Straż Pożarna, Westerplatte 12 Westerplatte
    22 22 Milicja Obywatelska, Zamkowa 1 Zamkowa
    27 91 Polski Czerwony Krzyż, Żeromskiego 16 Stefana Żeromskiego
    A
    21 23 Abramowicz Henryk, Prezydent miasta, plac Lenina 15 plac św. Małgorzaty
    31 68 Administracja Majątków Wilkowin Wilków
    25 11 Administracja Majątku Samopomocy Chłopskiej, Bystrzyca Dolna Bystrzyca Dolna
    26 17 Administracja Mieszkaniowa, Rynek 32 Rynek
    Apteki
    21 76 Dolnośląska, Nowotki 45 Długa
    30 54 Państwowa „Pod Białym Orłem”, Rynek 35 Rynek
    22 41 Piastowska, mgr F. Szankowski, Rynek 44 Rynek
    23 03 Warszawska, Jadwigi 2 Franciszkańska
    B
    26 00 Bajorek Bolesław, sklep kolonialno-spożywczy, plac Grunwaldzki 5 plac Grunwaldzki
    20 37 Bakowski Antoni, buchalter, Traugutta 12 Romualda Traugutta
    22 11 Bank Gospod. Spółdz. Oddział Nowotki, róg Środkowej Długa, róg Środkowej
    26 73 Komunalna Kasa Oszczędności, Związku Międzykomunalnego, Różana 1
    (dod.) sala operacyj bankowych
    Różana
    26 21 Narodowy Bank Polski, Stalina 16 plac 1000-lecia Państwa Polskiego
    24 96 Narodowy Bank Polski, Stalina 16 plac 1000-lecia Państwa Polskiego
    24 97 Narodowy Bank Polski, Stalina 16 plac 1000-lecia Państwa Polskiego
    25 41 Narodowy Bank Polski, Stalina 16 plac 1000-lecia Państwa Polskiego
    25 42 Narodowy Bank Polski, Stalina 16 plac 1000-lecia Państwa Polskiego
    27 69 Bar „Częstochowianka”, Kłosowski Feliks, Bolko 6 Księcia Bolka Świdnickiego
    24 05 Bartelmus E., dyplomowany profesor muzyki, Rynek 41 Rynek
    26 14 Baszyniak Tomasz, Łukasińskiego 43 Waleriana Łukasińskiego
    30 17 Beneszek Tadeusz, dr, choroby wewnętrzne, plac Lenina 22 plac św. Małgorzaty
    30 88 Bicz Michał, plac Drzymały 1 plac Michała Drzymały
    26 84 Bijak Kazimierz, dyrektor, KKO, Różana 1 Różana
    26 92 Biuro Buchalteryjno-rewizyjne, Antoni Bakowski, Ir. Przybyłowicz, Daszyńskiego 3 Komunardów
    26 33 Bock E., ogrodnictwo, Wrocławska 86 Wrocławska
    31 19 Bolavec Karol, warsztaty reparacyjne maszyn do pisania, Słotwina Słotwina
    29 36 Bortnowski Bogdan, inż., Boczna 6 Boczna
    22 48 Brejnak Henryk, Kupiecka 3 Spółdzielcza
    24 58 „Bristol”, Lisiecki Władysław, plac Grunwaldzki 12 plac Grunwaldzki
    30 80 Bronisławski Marcin, dr, adwokat, Jadwigi 5 Franciszkańska
    22 07 Browar Witoszów Górny Witoszów Górny
    21 62 Bryngier Kazimierz, Naczelnik Wydziału Technicznego Zarządu Miejskiego, Łukasińskiego 2 Waleriana Łukasińskiego
    30 42 Bublo Maria, Oświęcimska 12 Ofiar Oświęcimskich
    26 22 Bufet Lwowski, Kułynycz, plac Grunwaldzki plac Grunwaldzki
    C
    31 81 Centrala Handlowa „Bata”, oddział Świdnica, Rynek 37 Rynek
    21 71 Centrala Handlowa Detal. Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych, Sklep nr 297, Rynek 1 Rynek
    29 12 Centrala Handlowa Przemysłu Elektrotechnicznego, Rynek 16 Rynek
    29 07 Centrala Maszyn Biurowych, Zaremba Czesław, Środkowa 4 Środkowa
    28 63 Centrala Radiowa, Cebula Tadeusz, Rynek 32 Rynek
    24 59 Centrala Rybna, Żymierskiego 7 Grodzka
    24 60 Centrala Rybna, sklep rybny, Nowotki 29 Długa
    25 79 Centrala Skór Surowych, Jagiellońska 15 Jagiellońska
    27 32 Centrala Sprzedaży Kamienia, Kościelna 5 Kościelna
    21 81 Centralna Drogeria, Rynek 23 Rynek
    21 21 Centralny Zarząd Elektrowni, Stacja Transformatorowa, Boleszyn Boleścin
    25 03 Centralny Zarząd Przemysłu Skórzanego, Polskie Zakłady Białoskórniczo-Rękawicznicze, Nadrzeczna 27 Kliczkowska
    30 10 Centralny Związek Zawodowy Metalowców, Daszyńskiego 14 Komunardów
    26 95 Chojnicki Feliks, Oświęcimska 33 Ofiar Oświęcimskich
    26 83 Cukiernia „Kasia”, Rynek 8 Rynek
    27 58 Cukiernia-Kawiarnia, Dubicki Aleksy, Rynek 5 Rynek
    31 46 Cukry Śląskie, J. Mikuta, Rynek 34 Rynek
    26 06 Czajewska H., sekretarka dyrektora finansowego Zjednoczenia Kamieniołomów, Łukasińskiego 3 Waleriana Łukasińskiego
    27 30 Czajkowski Jan, kierownik Referatu Socjalnego Zjednoczenia Kamieniołomów, Łukasińskiego 42 Waleriana Łukasińskiego
    26 01 Czurapski Aleksander, Rynek 33 Rynek
    D
    31 10 Delegatura Centrali Zaopatrzenia Przemysłu Papierniczego, Wł. Celichowski, Jagiellońska 28 Jagiellońska
    28 67 Delegatura Zjednoczenia Przemysłu Materiałów Ogniotrwałych, Jagiellońska 16 Jagiellońska
    28 60 Delegatura Zjednoczenia Przemysłu Materiałów Ogniotrwałych, Jagiellońska 16 Jagiellońska
    28 61 Delegatura Zjednoczenia Przemysłu Materiałów Ogniotrwałych, magazyn zaopatrzenia technicznego, plac Wojska Polskiego 2 plac Wojska Polskiego
    24 13 Dom Handlowy, Klonowski, Miska, Sufajda, Bystrzycka 1 Bystrzycka
    23 00 Dom Handlowy, Marian Kniat, S. Dykczak, Rynek 6 Rynek
    29 61 Dom Starców, plac Lenina 5 plac św. Małgorzaty
    31 89 Drogeria „Grażyna”, M. Gabriel, mgr farmacji, Nowotki 34/36 Długa
    25 57 Drukarnia Państwowa, Rynek 34
    (dod.) Biuro zamówień
    (dod.) Buchalteria
    (dod.) Zecernia
    Rynek
    25 59 Drukarnia Państwowa, dyrektor, mieszkanie, Rynek 34 Rynek
    26 78 Dubalski Jerzy, kierownik zakładu PPB, Oświęcimska 8 Ofiar Oświęcimskich
    27 58 Dubicki Aleksy, Cukiernia-Kawiarnia, Rynek 5 Rynek
    29 88 Dubicki Mikołaj, Żymierskiego 5 Grodzka
    23 00 Dykczyk Seweryn, Rynek 30 Rynek
    E
    29 16 „Elektrobłysk”, Zakład Elektrotechnicznych, Pułaskiego 9 Kazimierza Pułaskiego
    30 78 Elektrogenerator, Szymura Karol, dyplomowany inż., Kołłątaja 6 Hugona Kołłątaja
    30 32 Elektromechanika, Szugajew Jan, Westerplatte 17 Westerplatte
    27 41 Elektrownia Miejska, Równa 13 Równa
    27 44 Elektrownia Miejska, dyrektor, Równa 13 Równa
    26 27 Erdberg Józef, kierownik garaży, Wyspiańskiego 7 Stanisława Wyspiańskiego
    F
    21 67 Fabian Franciszek, Wytwórnia Wędlin, Łukowa 14 Łukowa
    28 19 Fabryka Kleju i Nawozów Sztucznych, Bystrzyca – Dolna Bystrzyca Dolna
    22 09 Fabryka Lasek i Batogów, Witoszów Górny Witoszów Górny
    29 09 Fabryka Mebli nr 3, Zjednoczenie Drzewne, Przem. miejsc., Witoszów – Dolny 30 Witoszów Dolny
    21 37 Fabryka Okuć Budowlanych, Bystrzyca Górna Bystrzyca Górna
    31 87 Fabryka Szpilek i Drutów Trykotarskich, Bystrzycka 7 Bystrzycka
    31 88 Fabryka Szpilek i Drutów Trykotarskich, Bystrzycka 7
    (dod.) Dyrektor, mieszkanie
    (dod.) Wartownia
    Bystrzycka
    26 35 Fabryka Wyrobów Blacharskich, Krasowice Kraszowice
    26 08 Fabryka Wyrobów Ogniotrwałych, Westerplatte 51 Westerplatte
    22 53 Fabryka Wyrobów Ogniotrwałych, Westerplatte 51
    (dod.) 7 Centrala i Wydział Personalny
    (dod.) 93 Dyrektor fabryki, biuro
    (dod.) 96 Dyrektor fabryki, mieszkanie
    (dod.) 98 Sekretariat i kierownik administracyjny
    (dod.) 95 Aprowizacja i Statystyka
    (dod.) 92 Kierownik techniczny
    (dod.) 6 Kierownik techniczny, mieszkanie
    (dod.) 97 Dział rem. gosp., biuro
    (dod.) 94 Dział rem. gosp., mieszkanie
    (dod.) 8 Biuro ruchu
    (dod.) 2 Laboratorium
    (dod.) 3 Ekspedycja
    (dod.) 5 Piece
    (dod.) 91 Kaflarnia
    (dod.) 4 Buchalteria
    Westerplatte
    30 82 Falkowski Feliks, pianista, Jadwigi 5 Franciszkańska
    31 70 Farbiarnia Chemiczna, Garbarska 36 Garbarska
    23 13 Farbiarnia Chemiczna, kantor przyjęć, Pułaskiego 8 Kazimierza Pułaskiego
    23 62 Finke Antoni Bolesław, kierownik Spółdzielni Pracowniczej PZZD, Jagiellońska 16 Jagiellońska
    31 15 Foto Sport., Nowotki 8 Długa
    30 31 Fraszczyński Henryk, Restauracja „Krysia”, Pułaskiego 55 Kazimierza Pułaskiego
    G
    28 28 Gadecka Pelagia, Referat Wydziału Personalnego Zjednoczenia Kamieniołomów, Ogrodowa 6/4 Joachima Lelewela
    27 42 Gazownia Miejska, Wrocławska 10 Wrocławska
    23 21 Gąsiorowski Stefan, Stalina 3 aleja Niepodległości
    30 19 Liceum i Gimnazjum Przemysł Kamieniarskiego, plac Lenina 7 plac św. Małgorzaty
    29 60 Gimnazjum Klasztoru Sióstr Prezentek, Miedziana 19 Kotlarska
    26 32 Gimnazjum Ogrodnicze, Jagiellońska 30 Jagiellońska
    26 02 Głąb Franciszek, sklep kolonialno-spożywczy, Piotrkowska 18 Bohaterów Getta
    22 44 Głydziak Stanisław, Naczelnik Urzędu Pocztowo-Telekomunikacyjnego, plac Grunwaldzki 1 plac Grunwaldzki
    31 59 Gmina Słotwina Słotwina
    20 15 Gnutek Franciszek, kierownik Nadzoru Teletechnicznego, Tołstoja 8/10 Lwa Tołstoja
    30 08 Gołębiowski Jan, sklep paszteciarnia „Pod Kominkiem”, Jadwigi 3 Franciszkańska
    27 66 Gospodarstwo Ogrodnicze, Bochenek St., Wrocławska 58 Wrocławska
    22 93 Gospodarstwo Ogrodnicze, Kuligowski Tadeusz, Oświęcimska 33 Ofiar Oświęcimskich
    29 73 Gospodarstwo Rolne nr 23, Taepper A., Kraszewice Kraszowice
    28 43 Grabiński Jerzy, dyrektor, mgr, Kościelna 1 Kościelna
    28 10 Gromada Jakubowice Jagodnik lub Jakubów (zależy od numeru)
    24 75 Gromada Komorów Komorów
    20 19 Gromada Miłochów Miłochów
    24 77 Gromada Pankowice Panków
    21 51 Gromada Umiejów Pogorzała
    21 44 Gromada Witoszów – Górny Witoszów Górny
    29 89 Gromada Witoszów – Dolny Witoszów Dolny
    31 83 Grubski Jan, dr adwokat, Stalina 4 aleja Niepodległości
    23 27 Gruszczyński M., Piekarnia, Pułaskiego 13 Kazimierza Pułaskiego
    25 79 Rzeczkowski Władysław, Jagiellońska 15 Jagiellońska
    H
    27 86 Hamerski Piotr, Zakład Fotograficzny, Rynek 32 Rynek
    30 76 Hartwig C., Ekspozytura, Wrocławska 23 Wrocławska
    25 11 Hechaluc „Pionier Gordonia”, Garbarska 9 Garbarska
    27 57 Hoszowski Adam, dentysta, Marksa 23 Trybunalska
    30 28 Hotel Polski, Miedziana 11 Kotlarska
    20 86 Hotel Rosyjski, Wałbrzycka 8 Wałbrzyska
    I
    31 86 Inspekcja Lasów Państwowych, plac Lenina 8 plac św. Małgorzaty
    27 23 Inspektorat Pracy 75 Obwodu, Żeromskiego 4 Stefana Żeromskiego
    30 84 Inspektorat Szkolny, Oświęcimska 1 Ofiar Oświęcimskich
    24 26 Internat Gimnazjum i Liceum Przemysłu Kamieniarskiego, Kanonierska 3 Kanonierska
    J
    23 05 Jarzyna Franciszek, Bracka 6/4 Bracka
    23 07 Jaworowski Piotr, sklep bławatny, Łukowa 1 Łukowa
    22 86 Jedyński Józef, Traugutta 6 Pionierów Ziemi Świdnickiej
    K
    28 45 Karabinowicz Michał, sklep techniczny, Nowotki 45 Długa
    29 98 Kasprzycki Edward, Stalina 1 aleja Niepodległości
    22 31 Kasprzyk Stefan, wice-dyrektor Przedsiębiorstw Miejskich, Nowotki 12 Długa
    20 43 Kasyno, Pionierów 30 Pionierów Ziemi Świdnickiej
    23 35 Kasyno, Wałbrzycka 31 Wałbrzyska
    31 05 Kawka Sylwester, kierownik Spółdzielni Hodowlano-Mięsnej „Samopomoc Chłopska”, Chrobrego 11 Bolesława Chrobrego
    21 74 Kędziora Władysław, Przewóz Transportowy, Miedziana 18 Trybunalska
    27 65 Kierownik Powiatowego Zarządu Drogowego, Marksa 31 Nauczycielska
    26 63 Kierownik Przedsiębiorstwa i Składu Drzewa, Westerplatte 44 Westerplatte
    31 34 Kierownik Rej. Kierown. Robót Wodno-melioracyjnych, Jagiellońska 12 Jagiellońska
    26 19 Kino „Gdynia”, Zygmuntowska 1 Zygmuntowska
    21 40 Kisielewski Czesław, Kołłątaja 2 Hugona Kołłątaja
    25 06 Kisielewski Czesław, sklep z zabawkami i artykułami sportowymi, Rynek 13 Rynek
    23 83 Klimczyk Zygmunt, Restauracja „Wacia”, Wrocławska 23 Wrocławska
    24 32 Kliś Władysław, plac Grunwaldzki 11 plac Grunwaldzki
    28 22 Klub Kupiecki, Żeromskiego 14 Stefana Żeromskiego
    21 07 Klub Sportowy „Polonia”, Rynek 17 Rynek
    27 69 Kłosowski Feliks, Bar „Częstochowianka”, Bolko 4 Księcia Bolka Świdnickiego
    25 02 Kniat Marian, kupiec, Daszyńskiego 3 Komunardów
    30 48 Knetig Jerzy, Stalina 7 aleja Niepodległości
    30 87 Kochen Abram, Pułaskiego 5 Kazimierza Pułaskiego
    Koleje
    23 58 Polskie Koleje Państwowe, Dworzec Główny
    23 59 Polskie Koleje Państwowe, Dworzec Główny
    20 60 Polskie Koleje Państwowe, Oddział drogowy, Pionierów 2 Pionierów Ziemi Świdnickiej
    –o–
    22 50 Komitet Opieki Społecznej, Muzealna 1 Muzealna
    31 15 Koncesjonowane Przedsiębiorstwo Transportowe, Michał Szczęsny i S-ka, Nowotki 8 Długa
    28 65 Konsum PUBP, Jagiellońska 24 Jagiellońska
    28 68 Kordalski Adam, Westerplatte 50 Westerplatte
    27 28 Korzeń Franciszek, mgr, Sędzia Śledczy Sądu Okręgowego, mieszkanie, Bolko 18 Księcia Bolka Świdnickiego
    20 66 Kowalek Józef, Zakład Szklarski, Nowotki 26 Długa
    29 25 Kreczman, dyrektor Banku Spółdzielczego w Żarowie, Stalina 16 plac 1000-lecia Państwa Polskiego
    27 34 Kruk Franciszek, Chrobrego 7 Bolesława Chrobrego
    29 95 Kruk Franciszek i Księżpolski Wacław, Bławatny, Konfekcja, Rynek 23 Rynek
    29 45 Książnica Spółdzielnia „Oświata”, plac Grunwaldzki 5 plac Grunwaldzki
    31 12 Księgarnia Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”, Rynek 42 Rynek
    24 72 Kubiak Leon, Nadbrzeżna 1 Nadbrzeżna
    30 94 Kulczakowa Bronisław, Żymierskiego 20 Grodzka
    22 02 Kustosik Stanisław, Folwarczna 1 Folwarczna
    23 55 Kustosik Stanisław, mieszkanie, Rynek 6 Rynek
    25 01 Kwiaciarnia, Żymierskiego 1 Grodzka
    31 52 Kwiatkowski Aleksander, Vice-Prezydent, plac Lenina 3 plac św. Małgorzaty
    30 13 Kwiatkowski Kazimierz, Właśc. „Radio Świat”, Nadbrzeżna 1 Nadbrzeżna
    L
    24 56 Laboratorium Chemiczne, mgr, inż. Smoleński i S-ka, Bracka 3 Bracka
    27 75 Lampart Witold „Mały Bazar”, Nowotki 28 Długa
    Lekarze
    29 97 Basecki Tadeusz, dr, Stalina 5 aleja Niepodległości
    30 17 Beneszek Tadeusz, dr, dyrektor Szpitala św. Elżbiety, plac Lenina 22 plac św. Małgorzaty
    25 77 Konstantynowicz Stanisław, lekarz, Chrobrego 7 Bolesław Chrobrego
    26 03 Lewandowski Edward, gabinet lekarsko-dentystyczny, Żymierskiego 15 Grodzka
    28 75 Sass Fryderyk, dr, lekarz powiatowy, Jagiellońska 17 Jagiellońska
    31 01 Tomczyk Edward, lekarz, ordynator oddziału chirurgicznego Szpitala św. Elżbiety, Stalina 16 plac 1000-lecia Państwa Polskiego
    21 72 Wasilewski Czesław, dr, Chrobrego 9 Chrobrego
    24 73 Wysocki Jan, dr, Jagiellońska 15 Jagiellońska
    21 28 Zaporowski E., dr, lekarz miejski, Kwiatowa 1 Kwiatowa
    –o–
    27 04 Lewiński A., Masarnia, Pszenów 71 Pszenno
    30 19 Liceum i Gimnazjum Kamieniarskie, plac Lenina 7 plac św. Małgorzaty
    27 31 Lichomski Zygmunt, Sikorskiego 3 gen. Władysława Sikorskiego
    21 35 Liphart Kazimierz, sklep kolonialno-spożywczy, Rynek 28 Rynek
    26 13 Lipiński Henryk, Gospodarstwo Ogrodnicze, Nadrzeczna 11 Kliczkowska
    25 81 Lipiński Juliusz, Krasowice 23 Kraszowice
    24 58 Lisiecki Władysław, Restauracja „Bristol”, plac Grunwaldzki 12 plac Grunwaldzki
    30 30 Liwski Zygmunt, dr, Jagiellońska 28 Jagiellońska
    Ł
    31 33 Łaba Jan, Daszyńskiego 9 Komunardów
    31 14 Łakiński Tadeusz, Żeromskiego 10 Stefana Żeromskiego
    23 19 Łoński Bronisław, Łukowa 6 Łukowa
    29 35 Łowicki Stanisław, plac Grunwaldzki 4 plac Grunwaldzki
    M
    31 13 Magazyny Państwowe Zakładów Hodowli Roślin, Westerplatte 68 Westerplatte
    24 71 Majątek Komorów Komorów
    24 69 Majątek Kuratorium Okręgu Szkoln., Wrocław, Mirochów Miłochów
    26 65 Majątek Witoszów Dolny Witoszów Dolny
    22 97 Majątek Huty Szkła, Umiejów Pogorzała
    23 87 Majątek Sądu Okręgowego, Krasowice, Wiejska 10 Kraszowice
    29 43 Majątek Więzienia Śledczego, Krasowice 11 Kraszowice
    22 05 Majewski Tadeusz, Stalina 5 aleja Niepodległości
    25 54 Makarski Franciszek, Rynek 5 Rynek
    29 37 Małecki Wacław, Częstochowska 2 Częstochowska
    27 75 „Mały Bazar”, Lampart Witold, Nowotki 28 Długa
    30 72 „Marysieńka”, Zakład Fryzjerski i Perfumeria, Wiciński Antoni, Rynek 25 Rynek
    28 69 Michalski Aleksander, Rynek 10 Rynek
    31 72 Migdalski Władysław, Warszawska 12 Warszawska
    22 16 Miejska Zawodowa Straż Pożarna, Westerplatte 22 Westerplatte
    21 56 Miejski Ośrodek Zdrowia, Traugutta 16 Romualda Traugutta
    Milicja Obywatelska
    22 22 Centrala, Zamkowa 4 Zamkowa
    25 61 Kierownik Komisariatu Milicji Obywatelskiej
    22 19 Kierownik referatu śledczego, Zamkowa 2 Zamkowa
    25 31 Komendant, mieszkanie
    22 20 Komendant, kancelaria, Zamkowa 2 Zamkowa
    26 60 Komisariat, Równa 14 Równa
    20 78 Bystrzyca Górna Bystrzyca Górna
    25 34 Pszenów Pszenno
    21 30 Słotwina Słotwina
    –o–
    20 62 Mleczarnia pod zarządem „Społem”, oddział mlecz.-jajczar., Spacerowa 13 Spacerowa
    23 79 Młyn Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” z odp. udz. w Lutomi, Bystrzyca Dolna Bystrzyca Dolna
    20 56 Młyn Jakubowice Jagodnik
    22 90 Młyn „Przyjaciel”, Donolowo 27 Burkatów
    25 94 Michowski Stanisław, Rynek 36 Rynek
    20 65 Mózgowiec Roman, Piekarnia, Piotrkowska 10 Bohaterów Getta
    24 78 Murzynowski Władysław, kierownik PWS, Jagiellońska 28 Jagiellońska
    21 80 Myszka Henryk, mgr, adwokat, mieszkanie, Bolko 4 Księcia Bolka Świdnickiego
    21 00 Myszka Henryk, mgr, adwokat, Rynek 6 Rynek
    N
    22 70 Nadleśnictwo Państwowe, Witoszów 3 Witoszów
    25 86 Nadleśnictwo Państwowe, Witoszów 38 Witoszów
    27 60 „Nasz Bar”, Restauracja, Żymierskiego 1 Grodzka
    28 15 Naukowy Instytut Rzemieślniczy, Sprzymierzeńców 1 Sprzymierzeńców
    21 57 Nawaro Stefan, mieszkanie, Stalina 15 aleja Niepodległości
    31 68 Nieruchomości Ziemskie, Zespół Wilków Wilków
    O
    25 73 Obwodowy Urząd Likwidacyjny, plac Grunwaldzki 3 plac Grunwaldzki
    28 54 Obwodowy Urząd Miar, Nowotki 72 Długa
    21 81 „Odbudowa” Skład Uznany nr 174 centrali materiałów budowlanych, Rynek 23a Rynek
    28 13 Ogólno Żydowski Związek Robotniczy „Bund”, Marksa 19 Trybunalska
    26 16 Ogrodnictwo, Krakowski Edward, Droga Zawiszowska 2 Kazimierza Odnowiciela
    29 50 Ogrodnictwo miejskie, Pionierów 31 Pionierów Ziemi Świdnickiej
    26 91 Ogrodnicze Gospodarstwo, Plebanek Stanisław, Nadrzeczna 22 Kliczkowska
    22 63 Ogrodnicze Gospodarstwo, Syguła Ignacy, Mieszka 22 Mieszka I
    28 71 Ogród Gimnazjum Ogrodniczego, Łukasińskiego 21 Waleriana Łukasińskiego
    26 69 Okulicki Wincenty, Wodna 14 Wodna
    20 08 Omelan Julian, Przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej, Daszyńskiego 12 Komunardów
    24 88 Orkisz Piotr, pracownia krawiecka, Nowotki 1 Długa
    23 54 Ostrowska Ludmiła, Nowotki 3 Długa
    24 34 Oświęcimski Bolesław, Jadwigi 9 Franciszkańska
    P
    20 32 Paliński Antoni, Mieszka 10 Mieszka I
    27 87 Państwowa Centrala Handlowa, Biuro Zakupów i Sprzedaży, Wodna 11 Wodna
    27 88 Państwowa Centrala Handlowa, Hurtownia Spożywczo Przemysłowa, Żymierskiego 12 Grodzka
    30 71 Państwowa Cukrownia Pastuchów Pastuchów
    25 51 Państwowa Cukrownia „Świdnica” Pszenów, Centrala Pszenno
    25 52 Państwowa Cukrownia „Świdnica” Pszenów, Centrala Pszenno
    25 53 Państwowa Cukrownia „Świdnica” Pszenów, Centrala
    (dod.) 10 Dyrektor
    (dod.) 12 Kasa
    (dod.) 13 Personalny
    (dod.) 16 Szef biura
    (dod.) 17 Informator
    (dod.) 19 Plantacja
    (dod.) 21 Dyrektor Kwaśniewski, mieszkanie
    (dod.) 22 Dyrektor Kuncewicz, mieszkanie
    (dod.) 23 P. Litwin, mieszkanie
    (dod.) 24 P. Sejk
    (dod.) 26 Buchalteria
    (dod.) 28 Administracja Majątku
    (dod.) 29 Kuchnia
    (dod.) 30 Wartownia
    (dod.) 31 Ambulatorium
    (dod.) 32 Dyrektor Kwaśniewski, biuro
    (dod.) 33 P. Lisiecki, mieszkanie
    (dod.) 34 Dyrektor Tomaszewski, biuro
    (dod.) 35 Naczelnik Personalny Zjednoczenia
    (dod.) 36 P. Szortyka, mieszkanie
    (dod.) 37 P. Sejk, biuro
    (dod.) 38 Elektrowarsztat
    (dod.) 39 Mechanik
    (dod.) 40 Garaż Dyrektora Kuncewicza, magazyn cukrów
    (dod.) 41 Kuźnia
    (dod.) 42 Zmianowi
    (dod.) 43 Garaż ZPC
    (dod.) 44 Laboratorium
    (dod.) 45 Dział Zakupu
    (dod.) 47 Waga buraczana wozowa
    (dod.) 48 Waga buraczana wozowa (Roszkiewicz)
    (dod.) 50 Magazyn efektów
    (dod.) 52 Magazyn główny
    (dod.) 54 Suszarnia stara
    (dod.) 55 Suszarnia nowa
    (dod.) 56 Inżynier Popowicz, mieszkanie
    (dod.) 57 Siłownia
    (dod.) 61 Waga buraczana kolejowa
    (dod.) 70 Centrala Cukrowni
    Pszenno
    Państwowa Fabryka Liczników i Zegarów Elektrycznych, Łukasińskiego 26/28
    23 51 Centrala, Łukasińskiego 26/28 Waleriana Łukasińskiego
    23 52 Centrala, Łukasińskiego 26/28 Waleriana Łukasińskiego
    23 53 Centrala, Łukasińskiego 26/28
    (dod.) 7 Dyrektor naczelny
    (dod.) 5 Dyrektor techniczny
    (dod.) 6 Dyrektor administracyjno handlowy
    (dod.) 00 Sekretariat
    (dod.) 3 Rada Zakładowa
    (dod.) 2 Portiernia (wartownia)
    (dod.) 8 Szef Kontroli
    (dod.) 96 Biuro Studiów
    (dod.) 03 Biuro fabrykacji
    (dod.) 04 Biuro techniczne
    (dod.) 05 Narzędziownia
    (dod.) 06 Mechaniczny 1
    (dod.) 07 Mechaniczny 2
    (dod.) 08 Liczniki
    (dod.) 09 Zegary
    (dod.) 90 Elektryczny
    (dod.) 91 Aprowizacja
    (dod.) 92 Personalny
    (dod.) 93 Buchalteria
    (dod.) 94 Rachuba
    (dod.) 95 Administracja, transport
    (dod.) 97 Zaopatrzenie
    (dod.) 98 Biuro magazynowe
    (dod.) 99 Magazyn główny
    (dod.) 4 Kontrola warsztatów
    Waleriana Łukasińskiego
    24 00 Dyrektor naczelny, Łukasińskiego 26/28 Waleriana Łukasińskiego
    22 04 Portiernia nr 2, Gdyńska Gdyńska
    –o–
    23 41 Państwowa Fabryka Maszyn i Aparatów Chemicznych, Biuro Sprzedaży, Nadrzeczna 35/39 Kliczkowska
    23 44 Państwowa Fabryka Maszyn i Aparatów Chemicznych, Biuro Ogólne, Nadrzeczna 35/39 Kliczkowska
    23 43 Państwowa Fabryka Maszyn i Aparatów Chemicznych, Dyrektor Naczelny, Nadrzeczna 35/39 Kliczkowska
    23 42 Państwowa Fabryka Maszyn i Aparatów Chemicznych, Portiernia, Nadrzeczna 35/39 Kliczkowska
    21 47 Państwowa Rozlewnia Piwa i Wytwórnia Wód Gazowych, Zygmuntowska 2/4 Zygmuntowska
    23 06 Państwowa Wytwórnia Ekstraktów Roślinnych i Owocowych, Bystrzyca Górna Bystrzyca Górna
    21 68 Państwowa Wytwórnia Octu nr 2 „Pionier”, Żymierskiego 8 Grodzka
    25 16 Państwowe Gimnazjum i Liceum Imienia Jana Kasprowicza, Wodna 10
    (dod.) Kancelaria Zakładu
    (dod.) Pokój woźnych
    Wodna
    26 41 Państwowe Gimnazjum i Liceum Spółdzielcze, Traugutta 16 Romualda Traugutta
    21 11 Państwowe Liceum Pedagogiczne, Kościelna 32 Kościelna
    26 77 Państwowe Przedsiębiorstwo Budowlane, Zjednoczenie Dolno-Śląskie, oddział 7, Jelenia Góra, stolarnia, tartak „Świdnica”, Oświęcimska 21 Ofiar Oświęcimskich
    31 62 Państwowe Przedsiębiorstwo Budowlane, Zjednoczenie Dolno-Śląskie, oddział 7, Jelenia Góra, stolarnia, tartak „Świdnica”, Westerplatte 46/48 Westerplatte
    29 30 Państwowe Przedsiębiorstwo Budowlane, Zjednoczenie Dolno-Śląskie, oddział 7, Jelenia Góra, stolarnia, tartak „Świdnica”, Wrocławska 3 Wrocławska
    31 55 Państwowe Przedsiębiorstwo Budowlane, Zjednoczenie Dolno-Śląskie, oddział 9, tartak „Świdnica”, Kolejowa 8 Kolejowa
    31 56 Państwowe Przedsiębiorstwo Budowlane, Zjednoczenie Dolno-Śląskie, oddział 9, tartak „Świdnica”, Kolejowa 8 Kolejowa
    22 84 Państwowe Przedsiębiorstwo Budowlane, Zjednoczenie Dolno-Śląskie, Magazyn, Westerplatte 70 Westerplatte
    25 47 Państwowe Zakłady Przemysłu Wełnianego nr 25, Bystrzycka 40
    (dod.) Dyrektor, biuro
    Bystrzycka
    24 40 Państwowe Zjednoczone Zakłady Drzewne, Nadrzeczna 1/3 Kliczkowska
    24 41 Państwowe Zjednoczone Zakłady Drzewne, Sekretariat Dyrektora, Nadrzeczna 1/3 Kliczkowska
    25 38 Państwowe Zjednoczone Zakłady Drzewne, Dyrektor techniczny, Nadrzeczna 1/3 Kliczkowska
    26 15 Państwowe Zjednoczone Zakłady Drzewne, Wydział Personalny i Zaopatrzenia, Nadrzeczna 1/3 Kliczkowska
    24 20 Państwowe Zjednoczone Zakłady Drzewne, Wydział Techniczny, Nadrzeczna 1/3 Kliczkowska
    27 25 Państwowe Zjednoczone Zakłady Drzewne, Fabryka 1/2,Nadrzeczna 1/3 Kliczkowska
    20 21 Państwowe Zjednoczone Zakłady Drzewne, Fabryka 1/4, Chrobrego 1/3 Bolesława Chrobrego
    22 17 Państwowe Zjednoczone Zakłady Drzewne, Fabryka 1/1, Bystrzycka 34 Bystrzycka
    23 72 Państwowe Zjednoczone Zakłady Drzewne, Fabryka kołków szewskich i taśmy kołkowej nr 1/3, Częstochowska 11/16 Częstochowska
    30 70 Paradowski Izydor, Stalina 7 aleja Niepodległości
    26 11 Pawłowski Antoni, naczelnik Wydziału Ogólnego Zarządu Miejskiego, Traugutta 1 Romualda Traugutta
    22 51 Piaskowa H., Spółdzielnia „Sok”, Daszyńskiego 9 Komunardów
    21 06 Pic de Replonge Jan, Rynek 16 Rynek
    30 81 Piechowiak Franciszek, dentysta, Żeromskiego 11 Stefana Żeromskiego
    21 24 Piętka Kazimierz, Komendant Straży Pożarnej Państwowej Fabryki Liczników i Zegarów Elektrycznych, Kanonierska 14 Kanonierska
    26 91 Plebanek Stanisław, Ogrodnicze Gospodarstwo, Nadrzeczna 22 Kliczkowska
    22 06 Plamka Jan, Restauracja „Nela”, Wrocławska 4/6 Wrocławska
    Poczta, Telegraf i Telefon
    26 88 Naczelnik Urzędu, biuro, plac Grunwaldzki 1 plac Grunwaldzki
    22 44 Naczelnik Urzędu, mieszkanie
    20 10 Agencja pocztowo-telekomunikacyjna, Bystrzyca Górna Bystrzyca Górna
    20 09 Agencja pocztowo-telekomunikacyjna, Stanowice Stanowice
    20 02 Biuro Uszkodzeń
    24 80 Centrala Automatyczna, kierownik, plac Grunwaldzki 1 plac Grunwaldzki
    26 44 Ekspedycja
    24 84 Informacja
    26 43 Inkaso rachunków telefonicznych
    23 85 Kierownik Centrali automatycznej, mieszkanie, Łukasińskiego 2 Waleriana Łukasińskiego
    23 96 Kierownik Nadzoru Telekom., Tołstoja 8/10 Lwa Tołstoja
    20 15 Kierownik, mieszkanie
    23 94 Kierownik Stacji Wzmacniakowej
    23 97 Kierownik, mieszkanie technika
    26 45 Kontrola Działu Pieniężnego
    30 22 Kontrola Poczty listowej
    23 11 Mechanik, centrala automatyczna
    31 29 Magazyn Nadzoru Teletechnicznego, Bolko 33 Księcia Bolka Świdnickiego
    26 46 Nadawanie telegramów telefonem
    27 82 Nadzorca, mieszkanie, Bolko 6 Księcia Bolka Świdnickiego
    26 99 Piwnica kablowa
    25 45 Rachuba telefonów
    24 82 Referat aprowizacji
    30 38 Rozmównica publiczna
    30 39 Rozmównica publiczna
    30 99 Sala automatów
    24 86 Sekretariat
    28 35 Stacja Wzmacniakowa i Przełączalnia, Tołstoja 8/10 Lwa Tołstoja
    31 98 Warsztat Nadzoru Teletechnicznego
    26 47 Wartownia Urzędu, plac Grunwaldzki 1 plac Grunwaldzki
    30 03 Wartownia Nadzoru Teletechnicznego, Tołstoja 8/10 Lwa Tołstoja
    24 63 Wartownia, magazyn Nadzoru Teletechnicznego, Bolko 33 Księcia Bolka Świdnickiego
    23 95 Zastępca Kierownika Nadzoru Teletechnicznego, Tołstoja 8/10 Tołstoja
    20 22 Zastępca Naczelnika Urzędu, mieszkanie, Jagiellońska 8 Jagiellońska
    –o–
    28 98 Podejko Jan, Westerplatte 10 Westerplatte
    27 87 Polska Centrala Handlowa, Biuro Zakupu i Sprzedaży, Wodna 11 Wodna
    28 14 Polska Parafia Ewangelicka, Kościelna 6 Kościelna
    23 77 Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, Zamkowa 9 Zamkowa
    20 90 Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, Komitet Powiatowy, Sekretariat, Zamkowa 9 Zamkowa
    24 98 Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, Komitet Miejski, Marksa 27 Nauczycielska
    23 08 Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, Komitet Miejski, Marksa 27 Nauczycielska
    27 91 Polski Czerwony Krzyż, Żeromskiego 16 Stefana Żeromskiego
    21 70 Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych, hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych, Koło Powiatowe, Rynek 35 Rynek
    30 47 Polskie Radio, Rynek 35 Rynek
    25 05 Polskie Zakłady Białoskórniczo-Rękawicznicze, Nadrzeczna 27 Kliczkowska
    20 33 Polskie Zakłady Zbożowe, Młyn nr 1, Westerplatte 2 Westerplatte
    22 02 Polskie Zakłady Zbożowe, Młyn nr 2, „Kłos”, Wrocławska 76 Wrocławska
    22 10 Polskie Zakłady Zbożowe, Młyn Śmiłowice Śmiałowice
    28 40 Popowska Wanda, Ogrodowa 10 Joachima Lelewela
    21 76 Popowski Stefan, adwokat, Nowotki 45 Długa
    29 58 Powiatowa Komenda Straży Pożarnej, Różana 1 Różana
    30 66 Powiatowa Rada Narodowa, plac Grunwaldzki 3 plac Grunwaldzki
    31 71 Powiatowa Rada Związków Zawodowych, Żymierskiego 14 Grodzka
    31 21 Powiatowa Rozdzielnia Pism „Czytelnik”, Żymierskiego 14 Grodzka
    27 68 Powiatowy i Miejski Komitet Opieki Społecznej, Chrobrego 10 Bolesława Chrobrego
    25 89 Powiatowy Komitet OMTUR, Jagiellońska 5 Jagiellońska
    25 66 Powiatowy Komitet Żydów Polskich, plac Grunwaldzki 13 plac Grunwaldzki
    24 15 Powiatowy Oddział PUR, Naczelnik, Kraszewice 53 Kraszowice
    22 92 Powiatowy Urząd Kontroli Prasy, Michaliszyn Stefania, mieszkanie, Bracka 4 Bracka
    22 23 Powiatowy Urząd Wychowania Fizycznego i PW, Stalina 14 aleja Niepodległości
    27 81 Powiatowy Zarząd Drogowy, biuro, Marksa 31 Nauczycielska
    25 96 Powiatowy Zarząd Stronnictwa Ludowego, plac Grunwaldzki plac Grunwaldzki
    24 39 Powiatowy Zarząd Związku „Samopomoc Chłopska”, plac Grunwaldzki 2 plac Grunwaldzki
    30 21 Powiatowy Związek Cechów, Wyspiańskiego Stanisława Wyspiańskiego
    25 04 Powiatowy Związek Inwalidów Wojennych, Łukowa 3 Łukowa
    21 54 Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych, Stalina 2 aleja Niepodległości
    30 85 Półinternat i Szkoła przy PKZP, Nowotki 33 Długa
    25 95 Pracownia Stolarska nr 10 meblowo-budowlana, Pułaskiego 33 Kazimierza Pułaskiego
    24 29 Prochota Karol, Restauracja Śląska, Rynek 26 Rynek
    26 63 Przedsiębiorstwo Drzewa i skład drzewa nr 1, kierownik, Westerplatte 44 Westerplatte
    21 02 Przedsiębiorstwo Przewozowe „Transport”, Kolejowa 1 Kolejowa
    27 78 Przedszkole przy PKZP, Stalina 18 plac 1000-lecia Państwa Polskiego
    23 56 Przedszkole i Żłobek Państwowej Fabryki Liczników, Agnieszki 10 Księżnej Agnieszki
    20 01 Przedszkole i Żłobek RTPD, Konopnickiej 1 Marii Konopnickiej
    30 75 Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa, Kościelna 15 Kościelna
    30 73 Publiczna Szkoła Powszechna nr 4, Kupiecka 16 Spółdzielcza
    R
    27 37 Raczkowski Stefan, inż., dyrektor Przedsiębiorstwa Inżynieryjno-Budowlanego, Chrobrego 2 Bolesława Chrobrego
    31 40 „Radio Świat”, Kwiatkowski Kazimierz i S-ka, Pułaskiego 18 Kazimierza Pułaskiego
    29 93 Radwan Józef, piekarnia, Nowotki 27 Długa
    21 55 Ratajczyk Tadeusz, kierownik CHD, Rynek 5 Rynek
    24 79 Redakcja i Administracja „Wiadomości Świdnickich”, Jagiellońska 12 Jagiellońska
    26 52 Referat Rolny Starostwa Powiatowego, 1 Maja 19 1 Maja
    24 22 Referat Społeczno-Polityczny, Konopnickiej 4 Marii Konopnickiej
    21 15 Regulski Antoni, mieszkanie, Prokurator Sądu Okręgowego, Rynek 35 Rynek
    25 35 Rejonowa Komenda Uzupełnień, Daszyńskiego 2 Komunardów
    31 85 Rejonowe Kierownictwo Robót Wodno-Melioracyjnych, Żymierskiego 1 Grodzka
    24 58 Restauracja „Bristol”, Lisiecki Władysław, plac Grunwaldzki 12 plac Grunwaldzki
    28 56 Restauracja „Europejska”, Bordych Franciszek, Pułaskiego 2 Kazimierza Pułaskiego
    30 31 Restauracja „Krysia”, Fraszczyński Henryk, Pułaskiego 55 Kazimierza Pułaskiego
    27 60 Restauracja „Nasz Bar”, Żymierskiego 1 Grodzka
    22 06 Restauracja „Nela”, Plamka Jan, Wrocławska 46 Wrocławska
    30 08 Restauracja „Pod Kominkiem”, Gołębiowski Jan, Jadwigi 3 Franciszkańska
    20 91 Restauracja Sowieckiej Armii, plac Grunwaldzki 1 plac Grunwaldzki
    20 92 Restauracja Sowieckiej Armii, plac Grunwaldzki 1 plac Grunwaldzki
    20 94 Restauracja Sowieckiej Armii, plac Grunwaldzki 1 plac Grunwaldzki
    20 95 Restauracja Sowieckiej Armii, plac Grunwaldzki 1 plac Grunwaldzki
    23 29 Restauracja Sowieckiej Armii, Wałbrzycka 2 Wałbrzyska
    23 83 Restauracja „Wacia”, Klimczyk Zygmunt, Wrocławska 23 Wrocławska
    24 87 Restauracja „Warszawianka”, Nowotki 2 Długa
    23 85 Rossak Ryszard, kierownik Centrali automatycznej, Łukasińskiego 2 Waleriana Łukasińskiego
    20 88 Rosyjski Oddział Przemysłowy, Wałbrzycka 15 Wałbrzyska
    23 38 Rozdzielnia Pism „Czytelnik”, Pułaskiego 11 Kazimierza Pułaskiego
    28 94 Roznblat Michał, Nowotki 16 Długa
    30 41 Rozenblat Artur, Daszyńskiego 20 Komunardów
    26 87 Rzeźnia Miejska, Rzeźnicka 1
    (dod.) Kierownik, mieszkanie
    Rzeźnicza
    29 91 Rzeźnictwo, Spółdzielnia Spożywców „Dolnoślązak”, Sklep nr 18, Nowotki 8 Długa
    S
    29 53 Samojło Julian, inż., dyrektor techniczny Zjednoczenia Kamieniołomów, mieszkanie, Żeromskiego 4 Stefana Żeromskiego
    23 15 Samopomoc Chłopska, Spółdzielnia Witoszów-Dolny Witoszów Dolny
    29 65 Sanatorium św. Józefa, Kraszewice Kraszowice
    28 75 Sass Fryderyk, dr, lekarz powiatowy, Jagiellońska 17 Jagiellońska
    21 41 Sass Stanisław, adwokat, Żymierskiego 15 Grodzka
    Sądy
    30 44 Prezes Sądu Okręgowego, mieszkanie, Jagiellońska 6 Jagiellońska
    30 04 Wiceprezes Sądu Okręgowego, Ogrodowa 16 Joachima Lelewela
    27 40 Wiceprezes Sądu Okręgowego, Jadwigi 7 Franciszkańska
    21 73 Prokuratura Sądu Okręgowego, gabinet, Jadwigi 7 Franciszkańska
    21 93 Prokuratura Sądu Okręgowego, sekretariat, Jadwigi 7
    (dod.) Wiceprokurator
    Franciszkańska
    21 85 Sąd Grodzki, Jadwigi 7 Franciszkańska
    20 98 Sąd Okręgowy
    27 39 Sędzia okręgowy śledczy, Jadwigi 7 Franciszkańska
    –o–
    20 42 Schuster, Sikorskiego 19 gen. Władysława Sikorskiego
    27 16 Schwarzenstein, plac Grunwaldzki 10 plac Grunwaldzki
    27 17 Schwarzenstein, Żeromskiego 13 Stefana Żeromskiego
    29 11 Sicher H., Traugutta 2 Romulda Traugutta
    30 15 Sikora Henryk, inż. Zjednoczenia Kamieniarskiego Okręgu Zachodniego, mieszkanie, Boczna 4 Boczna
    26 71 Siwek Ludwika, Nowotki 11 Długa
    26 67 Sklep „Fregata”, Długa 20 Długa
    22 89 Sklep Jarzynowy Prac. Miejskich, Łukasińskiego 5 Waleriana Łukasińskiego
    21 34 Sklep Kolonialno-Spożywczy, Perzyńska, Rynek 26 Rynek
    20 30 Sklep Żelazny, Taranek Piotr, Rynek 31 Rynek
    22 84 Skład Państwowy Przedsiębiorstwa Budowlanego ZD oddział IX, Westerplatte 70 Westerplatte
    28 47 Skoczyński Witold, inż., dyrektor PZZD, Pułaskiego 67 Kazimierza Pułaskiego
    23 38 „Słowo Polskie”, Redakcja i Administracja, Pułaskiego 11 Kazimierza Pułaskiego
    24 57 Smoleński Jerzy, mgr, inż., i S-ka, Bracka 4 Bracka
    20 31 Smyczyński Władysław, warsztat blacharsko-instalatorski, Miedziana 22 Kotlarska
    30 14 Sobolewski Stanisław, inż. Zjednoczenia Kamieniarskiego Okręgu Zachodniego, mieszkanie, Boczna 4 Boczna
    24 42 Somowa Erna, księgowa PZZD, Nowotki 13 Długa
    21 75 Sowiński Włodzimierz, Rynek 10 Rynek
    Spółdzielnie
    24 51 Centrala Spółdzielni Spożywców „Społem”, Hurtownia Państwowego Monopolu Spirytusowego, Pułaskiego 18 Kazimierza Pułaskiego
    24 50 Centrala Spółdzielni Spożywców „Społem”, kierownik oddziału
    24 52 Centrala Spółdzielni Spożywców „Społem”, Księgowość
    24 49 Centrala Spółdzielni Spożywców „Społem”, Magazyn nr 1
    27 52 Centrala Spółdzielni Spożywców „Społem”, Magazyn nr 3, Dworzec Główny
    24 46 Centrala Spółdzielni Spożywców „Społem”, Magazyn PMS, Kolejowa 16 Kolejowa
    24 47 Centrala Spółdzielni Spożywców „Społem”, Sekretariat
    24 43 Centrala Spółdzielni Spożywców „Społem”, Sprzedaż
    31 03 Okręgowa Spółdzielnia Hodowlano-Mięsna, „Samopomoc Chłopska”, Bolko Dolna 20 Saperów
    30 86 Pomocnicza Spółdzielnia Cechu Rzemiosł Skórzanych, Pułaskiego 2 Kazimierza Pułaskiego
    Powiatowy Związek Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, Kolejowa 10
    21 29 Powiatowy Związek Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, Centrala, Kolejowa 10
    (dod.) 10 Buchalteria
    (dod.) 12 Kierownik działu rolnego
    (dod.) 13 Dyrekcja
    (dod.) 14 Dział Rolny
    (dod.) 15 Magazyn Zbożowy nr 1
    Kolejowa
    21 31 Dyrekcja, Kolejowa 10 Kolejowa
    31 00 Magazyn zbożowy, Bolko 18 Księcia Bolka Świdnickiego
    20 05 Sklep spożywczy, Pułaskiego 7 Kazimierza Pułaskiego
    24 89 Tekstylny, Pułaskiego 16 Kazimierza Pułaskiego
    22 01 Żelazny, Rynek 21 Rynek
    20 26 Warsztaty kowalskie, Wrocławska 36 Wrocławska
    –o–
    21 22 Spółdzielnia Harcerska „Czuwaj”, Rynek 22 Rynek
    25 21 Spółdzielnia Krawiecka „Nowe Życie”, Piotrkowska 19 Bohaterów Getta
    26 67 Spółdzielnia Krawiecka „Nowe Życie”, sklep, Nowotki 20 Długa
    29 40 Spółdzielnia Ogrodnicza, Środkowa 11 Środkowa
    27 98 Spółdzielnia Ogrodnicza, biura i magazyn, Oświęcimska 18 Ofiar Oświęcimskich
    31 04 Spółdzielnia Okręgowa Hodowlano-Mięsna „Samopomoc Chłopska”, Rynek 23 Rynek 23
    22 51 Spółdzielnia Pracy Ekonomistów i Księgowych we Wrocławiu, biuro, Świdnica, Daszyńskiego 9 Komunardów
    29 01 Spółdzielnia Pracy Ślusarsko-Odlewnicza „Metalowiec”, Żeromskiego 9 Stefana Żeromskiego
    24 36 Spółdzielnia Spożywców „Dolnoślązak, Wrocławska 12 Wrocławska
    26 36 Spółdzielnia Spożywców „Dolnoślązak, Wrocławska 12 Wrocławska
    26 37 Spółdzielnia Spożywców „Dolnoślązak, magazyn, Piekarska 7 Piekarska
    25 19 Spółdzielnia Spożywców „Dolnoślązak, magazyn, Piekarska 7 Piekarska
    28 18 Spółdzielnia Spożywców „Dolnoślązak, Sklep nr 1, Westerplatte 21 Westerplatte
    26 63 Spółdzielnia Spożywców „Dolnoślązak, Sklep nr 15, Rynek 16 Rynek
    29 91 Spółdzielnia Spożywców „Dolnoślązak, rzeźnictwo, Nowotki 8 Długa
    21 36 Spółdzielnia Spożywczo Handlowa Pracowników PZZD, biuro, Żymierskiego 15 Grodzka
    22 18 Spółdzielnia Spożywczo Handlowa Pracowników PZZD, Masarnia, Daszyńskiego 12 Komunardów
    20 14 Spółdzielnia Spożywczo Handlowa Pracowników PZZD, Piekarnia, Bolko 5 Księcia Bolka Świdnickiego
    21 75 Spółdzielnia Spożywczo Handlowa Pracowników PZZD, Sklep nr 1, Rynek 10 Rynek
    23 15 Spółdzielnia Spożywców „Samopomoc Chłopska”, Witoszów Dolny Witoszów Dolny
    21 20 Spółdzielnia Spożywców „Świt”, biuro, Jadwigi 1 Franciszkańska
    30 23 Spółdzielnia Spożywców „Świt”, Rynek 23 Rynek
    20 85 Spółdzielnia Spożywców „Świt”, magazyn, Kolejowa 17/18 Kolejowa
    24 24 Spółdzielnia Spożywców „Świt”, Sklep nr 1, Żymierskiego 2 Grodzka
    20 83 Spółdzielnia Spożywców „Świt”, Sklep nr 2, Wodna 27 Wodna
    29 94 Spółdzielnia Spożywców „Świt”, Sklep nr 3, Westerplatte 8 Westerplatte
    30 59 Spółdzielnia Spożywców „Świt”, Sklep nr 4, Kolejowa 21 Kolejowa
    30 60 Spółdzielnia Spożywców „Świt”, Sklep nr 7, Rynek 17 Rynek
    20 96 Spółdzielnia Spożywców „Świt”, Sklep nr 8, Westerplatte 50 Westerplatte
    20 84 Spółdzielnia Spożywców „Świt”, Sklep nr 11, Westerplatte 16 Westerplatte
    30 61 Spółdzielnia Spożywców „Świt”, Sklep nr 12, Westerplatte 26 Westerplatte
    21 85 Spółdzielnia Transportowa „Siła”, Dworcowa 1 Dworcowa
    29 06 Spółdzielnia Wytwórczo-Handlowa Galanterii i Rękodzieła Artystycznego, Łukasińskiego 7 Waleriana Łukasińskiego
    –o–
    27 76 Stachowicz Jan, Kiosk, plac Grunwaldzki plac Grunwaldzki
    31 45 Stacja Benzynowa, Centrala Produktów Naftowych, Wrocławska 14 Wrocławska
    26 53 Starostwo Powiatowe Świdnickie, plac Grunwaldzki plac Grunwaldzki
    26 54 Starostwo Powiatowe Świdnickie, plac Grunwaldzki plac Grunwaldzki
    22 46 Starostwo Powiatowe Świdnickie, Architekt, Powiatowy Referat Odbudowy, Stalina 16
    (dod.) Kierownik, mieszkanie
    plac 1000-lecia Państwa Polskiego
    24 54 Starostwo Powiatowe Świdnickie, Referat Osiedleńczy, Marksa 26 Nauczycielska
    29 23 Stieber Franciszek, dentysta, Pułaskiego 2 Kazimierza Pułaskiego
    26 38 Stokłosa Ignacy, kierownik Spółdzielni „Dolnoślązak”, plac Lenina 8 plac św. Małgorzaty
    24 27 Stołowski Bronisław, Naczelnik Wydziału Personalnego w Zjednoczeniu Kamieniołomów, Kanonierska 1 Kanonierska
    20 24 Stołówka Pracowników Miejskich, Jagiellońska 5 Jagiellońska
    22 12 Stowarzyszenie Kupców Polskich, Żeromskiego 10 Stefana Żeromskiego
    21 03 Strabski Przemysław, kierownik Wydziału Statystycznego Zjednoczenia Kamieniołomów, Agnieszki 3 Księżnej Agnieszki
    28 22 Stronnictwo Demokratyczne, Komitet Powiatowy i Miejski, Żymierskiego 14 Grodzka
    25 82 Styła Władysław, Sklep Rzeźnicki, Łukowa 4 Łukowa
    22 63 Syguła Ignacy, Gospodarstwo Ogrodnicze, Mieszka 11 Mieszka I
    26 66 Szankowski Marian, mgr farmacji, Stalina 7 aleja Niepodległości
    26 94 Szczepański Władysław, Głowackiego 5 Bartosza Głowackiego
    25 07 Szczęśniak Feliks, Zakład Optyczny, Żymierskiego 4 Grodzka
    23 97 Szewczyk Władysław, kierownik Stacji Wzmacniakowej, Tołstoja 8/10 Lwa Tołstoja
    24 12 Szkoła Powszechna nr 1, Różana 6 Różana
    30 65 Szkoła Powszechna nr 2, Kościelna 2 Kościelna
    26 40 Szkoła Powszechna nr 3, plac Wojska Polskiego plac Wojska Polskiego
    30 12 Szkoła Przemysłowa przy Państwowej Fabryce Liczników i Zegarów Elektrycznych, Jagiellońska 27 Jagiellońska
    23 46 Szkoła Przemysłowa Fabryki Maszyn i Aparatów, Włocławska 63 Wrocławska
    23 91 Szkoła Samochodowa Tuszyńskiego, Rynek 16 Rynek
    22 43 Szpital sióstr Elżbietanek, Westerplatte 24/26 Westerplatte
    30 32 Szugajew Jan, Elektromechanika, Westerplatte 17 Westerplatte
    30 78 Szymura Karol, dyplomowany inż., „Elektrogenerator”, Kołłątaja 6 Hugona Kołłątaja
    29 86 Szynalski Franciszek, Piekarnia-Cukiernia, Żymierskiego 4 Grodzka
    Ś
    20 22 Ślusarczyk Michał, Zastępca Naczelnika Obwodowego Urzędu Pocztowego, Jagiellońska 8 Jagiellońska
    28 38 Ślusarek Bolesław, Owocarnia, Łukowa 3 Łukowa
    30 58 Ślusarek Telesfor, Komisarz Skarbowy, Stalina 5 aleja Niepodległości
    28 05 Śniadowski Feliks, mieszkanie, Wrocławska 29 Wrocławska
    20 03 Świdnicka Wytwórnia Chemiczna, Wałbrzyska 31 Wałbrzyska
    T
    20 30 Taranek Piotr, Sklep Żelazny, Rynek 31 Rynek
    21 10 Techniczna Obsługa Rolnictwa, Przedsiębiorstwo Państwowe TORPP, Bokserska 2
    (dod.) 1 Kierownik warsztatu
    (dod.) 2 Kierownik techniczny
    (dod.) 3 Portiernia
    Bokserska
    30 29 Tesiorowski Zygmunt, Mierniczy Przysięgły, Kwiatowa 2 Kwiatowa
    20 29 Towarzystwo Ochrony Zdrowia, Oddział w Świdnicy, Kościelna 24 Kościelna
    30 34 Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, Rynek 4 Rynek
    30 44 Tracz Józef, dr, Prezes Sądu Okręgowego, Jagiellońska 6 Jagiellońska
    20 27 Trojniar Julian, kierownik Spółdzielni Samopomoc Chłopska, Wrocławska 62 Wrocławska
    28 20 Twardowski Edmund, Nadrzeczna 28 Kliczkowska
    U
    26 31 Ubezpieczalnia Społeczna, Ekspozytura w Świdnicy, Chrobrego 5 Bolesława Chrobrego
    28 44 Ufnał Bolesław, Jadwigi 5 Franciszkańska
    26 23 Ufnał Mieczysław, Morska 17 Trybunalska
    28 84 Urban Jan, kierownik Administracyjno-Handlowy Zakładu Wyrobów Ogniotrwałych, Wrocławska 11 Wrocławska
    28 64 UB Powiatowy, Jagiellońska 21 Jagiellońska
    24 08 UB Powiatowy, Jagiellońska 23 Jagiellońska
    27 29 Urząd Rzymsko-Katolicki, Parafia św. Stanisława, plac Kościelny 11 plac Jana Pawła II
    22 30 Urząd Skarbowy, 1 Maja 19 1 Maja
    20 38 Urząd Stanu Cywilnego, Rynek 4 Rynek
    W
    26 28 Warszawska Wytwórnia Wędlin, Feliks Śniadowski i S-ka, Pułaskiego 30 Kazimierza Pułaskiego
    29 01 Warsztat Ślusarsko-Budowlany, Kierzkowski Jan, Żeromskiego 10 Stefana Żeromskiego
    21 72 Wasilewski Czesław, dr, Chrobrego 9 Bolesława Chrobrego
    29 69 Waszczyński Zygmunt, dyrektor finansowy Zjednoczenia Kamieniołomów, Chrobrego 2 Bolesława Chrobrego
    24 95 Weber Leon, Laboratorium Techniczno-Dentystyczne, Żymierskiego 19 Grodzka
    21 67 Wędliniarnia, Fabian Franciszek, Łukowa 14 Łukowa
    23 40 Wiecheć Tadeusz, inż., Stalina 12 aleja Niepodległości
    28 09 Wierzba Jan, Warsztat Kowalski, Nadrzeczna 13 Kliczkowska
    23 89 Wieża Ciśnień, Marksa 29 Nauczycielska
    31 77 Więzienie Karno-Śledcze
    29 43 Więzienie Karno-Śledcze, Dział Pracy, Krasowice Kraszowice
    31 79 Willman Adam, Krasowice Kraszowice
    21 32 Wilpiszewska Walentyna, Łukasińskiego 44 Waleriana Łukasińskiego
    30 04 Wiśniewski Piotr, Wiceprezes Sądu okręgowego, Ogrodowo 14 Joachima Lelewela
    27 82 Witol Józef, Nadzorca Teletechniczny, Bolko 6 Księcia Bolka Świdnickiego
    27 43 Wodociągi Miejskie, Bokserska 10 Bokserska
    26 10 Wojciechowski Bronisław, Wiceprzewodniczący Miejskiej Rady Narodowej, Kanonierska 8 Kanonierska
    21 96 Wojtasiewicz Marian, Traugutta 6 Romualda Traugutta
    28 48 Wolak Władysław, Restauracja, Miedziana 10 Kotlarska
    21 33 Woźniak Łucjan, kierownik Samopomocy chłopskiej, Bracka 9 Bracka
    21 18 Wróblewski Stanisław, Nowotki 2 Długa
    29 32 Wydział Powiatowy, Różana 1 Różana
    24 73 Wysocki Jan, dr, Jagiellońska 15 Jagiellońska
    23 00 Wytwórnia Modnej Konfekcji, Ruciński H., Bojko A. i S-ka, Rynek 30 Rynek
    29 92 Wytwórnia Wód Gazowych i Rozlewnia Piwa „Nina”, Daleka 3 Daleka
    30 98 Wytwórnia Wód Gazowych i Rozlewnia Piwa „Zdrój”, Westerplatte 25 Westerplatte
    V
    26 09 Varisella Edward, inż. Nadleśniczy, Chrobrego 9 Bolesława Chrobrego
    Z
    25 06 „Zabawka”, sklep z zabawkami i artykułami sportowymi, Rynek 13 Rynek
    29 31 Zajfa Szmul, Kwiatowa 4 Kwiatowa
    27 79 Zakład Artystyczny Foto Konaszewski, 1 Maja 2 1 Maja
    27 57 Zakład Dentystyczny, Hoszowski Adam, Marksa 23 Trybunalska
    29 16 Zakład Elektrotechniczny „Elektrobłysk”, Pułaskiego 9 Kazimierza Pułaskiego
    30 40 Zakład Oczyszczania Miasta, Rynek 4 Rynek
    31 80 Zakład Oczyszczania Ścieków, Kowbojska 4 Komunalna
    25 07 Zakład Optyczny, Szczęśniak Feliks, Żymierskiego 4 Grodzka
    20 66 Zakład Szklarski, Kowalik Józef, Nowotki 26 Długa
    20 89 Zakład wychowawczy imienia św. Teresy, Westerplatte 4 Westerplatte
    21 30 Zakład Zegarmistrzowski-Jubilerski, Piecuch Władysław, Środkowa 4 Środkowa
    21 28 Zaporowski E., dr, Lekarz Miejski, Kwiatowa 1 Kwiatowa
    25 10 Zarząd Gminy, Pszenów Pszenno
    Zarząd Miejski, Żymierskiego 16/18
    26 55 Zarząd Miejski, Centrala, Żymierskiego 16/18 Grodzka
    26 56 Centrala
    26 57 Centrala
    26 58 Centrala
    26 59 Centrala
    (dod.) 34 Prezydent
    (dod.) 31 Wiceprezydent
    (dod.) 38 Przewodniczący MRN
    (dod.) 19 Prezydium MRN
    (dod.) 12 Naczelnik Wydziału Finansowego
    (dod.) 25 Naczelnik Wydziału Technicznego
    (dod.) 16 Wydział Ogólny
    (dod.) 26 Nadleśnictwo Miejskie
    (dod.) 14 Inspektor Miejski
    (dod.) 27 Referat Zdrowia
    (dod.) 13 Referat Wojskowy
    (dod.) 36 Referat Przemysłu i Handlu
    (dod.) 39 Referat Karno-administracyjny
    (dod.) 22 Referat Mieszkaniowy
    (dod.) 17 Kasa i Rachuba
    (dod.) 29 Biuro Ewidencji Ludności
    (dod.) 26 Dyrektor Zarządu Nieruchomości
    (dod.) 26 Dyrektor Zarządu Nieruchomości
    (dod.) 23 Referat Budowy
    27 41 Elektrownia, Równa 13 Równa
    20 87 Garaże, 1 Maja 7 1 Maja
    27 42 Gazownia, Wrocławska 10 Wrocławska
    30 53 Łaźnia, plac Ludowy 5 plac Ludowy
    20 12 Magazyn, Wodna 4 Wodna
    20 55 Majątek, Nadrzeczna 26 Kliczkowska
    22 16 Zawodowa Straż Pożarna, Westerplatte 22 Westerplatte
    21 56 Ośrodek Zdrowia, Traugutta 16 Romualda Traugutta
    20 50 Ogrody, Pionierów 31 Pionierów Ziemi Świdnickiej
    21 23 Prezydent Miasta, mieszkanie, plac Lenina 15 plac św. Małgorzaty
    22 38 Pływalnia, Śląska 37 Śląska
    30 97 Referat Pomiarów, Żymierskiego 16 Grodzka
    24 22 Referat Społeczno-Polityczny, Konopnickiej 4 Marii Konopnickiej
    26 87 Rzeźnia, Rzeźnicka 1 Rzeźnicza
    20 38 Urząd Stanu Cywilnego, Rynek 4 Rynek
    31 52 Wiceprezydent, mieszkanie, plac Lenina 3 plac św. Małgorzaty
    22 93 Zakłady Ogrodnicze, Oświęcimska 33 Ofiar Oświęcimskich
    28 77 Zarząd Nieruchomości, Żymierskiego 16/18 Grodzka
    28 78 Zarząd Nieruchomości, Żymierskiego 16/18 Grodzka
    –o–
    27 89 Zarząd Obwodowy Polskiego Związku Zachodniego, Daszyńskiego 14 Komunardów
    28 46 Zawadzki Bolesław, kierownik Działu Socjalnego Zjednoczenia Kamieniołomów, Nowotki 20 Długa
    24 90 Zawiliński Wacław, inż., Kołłątaja 2 Hugona Kołłątaja
    24 92 Zięba Roman, dr, lekarz weterynarii, Wrocławska 3 Wrocławska
    22 25 Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Dolnośląskiego, Oświęcimska 26 Ofiar Oświęcimskich
    22 33 Zjednoczenie Energetyczne Okręgu Dolnośląskiego, Oświęcimska 26 Ofiar Oświęcimskich
    Zjednoczenie Kamieniołomów Okręgu Zachodniego, plac Wojska Polskiego 2
    28 00 Zjednoczenie Kamieniołomów Okręgu Zachodniego, Centrala, plac Wojska Polskiego 2 plac Wojska Polskiego
    28 01 Centrala
    28 02 Centrala
    30 02 Dyrekcja Administracyjna
    30 18 Dyrekcja Finansowa
    30 01 Dyrekcja Naczelna
    30 00 Dyrekcja Techniczna
    28 07 Dział Produkcji
    30 06 Magazyn
    30 05 Wydział Personalny
    30 25 Wydział Planowania i Statystyki
    22 35 Zjednoczenie Przemysłu Cukrowniczego, Oświęcimska 3/5 Ofiar Oświęcimskich
    22 36 Zjednoczenie Przemysłu Cukrowniczego, Oświęcimska 3/5
    (dod.) Dyrektor Administracyjno Handlowy
    (dod.) Wydział Ogólny
    (dod.) Buchalter
    (dod.) Wydział Personalny
    22 15 Zjednoczenie Przemysłu Cukrowniczego, Naczelny Dyrektor, Oświęcimska 3/5 Ofiar Oświęcimskich
    25 70 Zjednoczenie Przemysłu Cukrowniczego, Zodrow A., inż., Stalina 15 aleja Niepodległości
    30 62 Zjednoczenie Przemysłu Maszyn Elektrycznych, Fabryka nr 9, Równa 18/20 Równa
    30 63 Zjednoczenie Przemysłu Maszyn Elektrycznych, Fabryka nr 9, Równa 18/20 Równa
    30 92 Zjednoczenie Przemysłu Radiotechnicznego, Spacerowa 4 Spacerowa
    30 67 Zjednoczenie Przemysłu Wyrobów Metalowych, dyrektor, mieszkanie, Kołłątaja 1 Hugona Kołłątaja
    25 17 Zrzeszenie Przemysłu Gastronomicznego, Rynek 15 Rynek
    29 45 Związek Nauczycielstwa Polskiego, plac Grunwaldzki 5 plac Grunwaldzki
    30 55 Związek Uczestników Walki Zbrojnej, Wrocławska 2 Wrocławska
    30 10 Związek Zawodowy Metalowców, Żymierskiego 9 Grodzka
    24 61 Związek Muzyków RP, Bartelmus, Zamkowa 5 Zamkowa
    27 89 Związek Pracowników Instytucji Społecznych, Daszyńskiego 14 Komunardów
    24 11 Związek Pracowników Przemysłu Konfekcyjno-Odzieżowego, Daszyńskiego 14 Komunardów
    27 59 Związek Pracowników Przemysłu Spożywczego, Daszyńskiego 14 Komunardów
    26 93 Związek Pracowników Samorządowych, Terytorialnych i Użyteczności Publicznej, Daszyńskiego 14 Komunardów
    26 49 Związek Pracowników Spółdzielni, Daszyńskiego 14 Komunardów
    27 93 Związek Robotników i Pracowników Leśnych i Przemysłu Drzewnego, Daszyńskiego 14 Komunardów
    26 04 Związek Robotników i Pracowników Przemysłu Budowlano-Ceramicznego i pokrewnych zawodów, Agnieszki 12/14 Księżnej Agnieszki
    Ż
    21 79 Żydowska Kongregacja Wyznaniowa, Piotrkowska 23 Bohaterów Getta
    24 28 Żydowska Partia Robotnicza, „Poalej-Sjon” Lewica, Piotrkowska 21 Bohaterów Getta

    Wykaz skrótów.

    Skrót Znaczenie
    KKO Komunalna Kasa Oszczędności
    MRN Miejska Rada Narodowa
    OMTUR Organizacja Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego
    PUBP Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego
    PUR Państwowy Urząd Repatriacyjny
    PW Przysposobienie Wojskowe
    RP Rzeczpospolita Polska
    RTPD Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
    S-ka Spółka
    UB Urząd Bezpieczeństwa

    Kategoria: Historia Świdnicy 1945-1989, Nowości

    Tagi: , ,

  • Dodaj komentarz

    Dodaj komentarz