Wybitni mieszkańcy Świebodzic i ludzie związani z miastem ▪ Rafał Wietrzyński

Opublikowano: 22 listopada 2015, Odsłon: 2 771
 • Wybitni mieszkańcy Świebodzic i ludzie związani z miastem

  Świebodzice 2015

  Na przestrzeni ostatnich kilkuset lat w Świebodzicach urodziło się, bądź w jakiś sposób na trwale związało się z naszym miastem, wiele wybitnych osobistości. Byli to ludzie różnego stanu i pochodzenia: handlarze, kupcy, rzemieślnicy, lekarze, przedstawiciele władz miasta, kultury i sztuki, sportowcy, duchowni i inni – którzy przez swój wytężony wysiłek oraz karierę zawodową (głównie gospodarczą, społeczną lub naukową) mieli ogromny wpływ na przebieg toczącego się życia, zarówno w obrębie naszego miasta, jak i też daleko poza jego granicami. Niektóre z przedstawionych tutaj osób związały się ze świebodzicką ziemią na stałe lub tylko przez chwilę. Inni z kolei zostali niesłusznie zapomniani i przemilczani na kartach historii. Dlatego celem tej książki jest m.in. „odświeżenie” i przywrócenie pamięci o wielu wybitnych jednostkach, które wniosły ogromny wkład w rozwój i propagowanie wiedzy o naszym regionie.

  Pomysł napisania tej książki rodził się u mnie przez wiele lat. Poprzedziły go mozolne poszukiwania i gromadzenie wiedzy o bardziej lub mniej znanych osobistościach, które przewinęły się przez karty lokalnej historii (czasami nawet przez samo miejsce urodzenia). W ciągu tych kilku lat wytrwałych poszukiwań udało mi się zebrać istotne informacje na temat 100 „świebodziczan”. Jednak ze względu na ograniczony zakres mojej pracy, względy techniczne i możliwości finansowe, nie sposób tutaj zaprezentować biografie wszystkich bohaterów. Warto jednak wspomnieć, że o niektórych przedstawionych tu osobach miałem przyjemność pisać już wcześniej, między innymi na łamach lokalnych czasopism, stronach internetowych lub w swoich wcześniejszych pracach.

  Przy pisaniu tej książki nie obyło się jednak bez dylematów. Pojawiły się bowiem kryteria doboru osób oraz ich liczba. Chciałem jednak zaprezentować tutaj postacie z wielu dziedzin życia i jednocześnie skierować moją pracę do szerokiego grona odbiorców, którzy choć trochę interesują się lokalną historią oraz innymi aspektami życia związanymi z naszym regionem. Życzę przyjemnej lektury.

  Rafał Wietrzyński

  wybitni_mieszkancy_swiebodzic_001


  Kategoria: Okolice

  Tagi:

 • Dodaj komentarz

  Dodaj komentarz