Niemieccy świdniczanie polegli w kampanii wrześniowej ▪ Edmund Nawrocki

Opublikowano: 16 maja 2012, Odsłon: 4 789
 • We wrześniu 1939 roku w Polsce w szeregach armii hitlerowskiej walczyli oczywiście Niemcy zamieszkali na stałe w Świdnicy lub pochodzący z naszego miasta. Byli oni szeregowymi, podoficerami i oficerami marynarki wojennej, sił powietrznych oraz wojsk lądowych, między innymi 7 pułku piechoty, który przed wojną stacjonował w garnizonie świdnickim. Rzecz jasna służyli w nim nie tylko i wyłącznie mieszkańcy naszego miasta czy powiatu ale również żołnierze z terenu całego Śląska. Pułk ten brał udział między innymi w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim, gdzie poległo szczególnie wielu świdniczan.

  Poniżej wykaz niemieckich świdniczan – zameldowanych na stałe w naszym mieście – poległych i zmarłych z ran u schyłku lata i na początku jesieni roku 1939 sporządzony na podstawie materiałów archiwalnych, za udostępnienie których serdecznie dziękuję odpowiednim osobom.

  1. Dnia 2 września 1939 roku koło Wyrów (powiat Mikołów) poległ Helmut Richard Paul Vogel, strzelec 84 pułku piechoty, miał 22 lata.

  2. Dnia 15 września 1939 roku w Tarnogrodzie (powiat Biłgoraj) poległ Johannes Willi Kunert, wachmistrz 28 pułku artylerii, miał 24 lata.

  3. Dnia 15 września 1939 roku pod Chmielkiem (powiat Biłgoraj) poległ Georg Johannes Josef Stollecki, plutonowy 10 kompanii III batalionu 7 pułku piechoty, miał 29 lat.

  4. Dnia 15 września 1939 roku pod Podsośniną (powiat Biłgoraj) poległ Ferdinand Walter Dietrich Höpfner, szeregowy 7 pułku piechoty, miał 21 lat.

  5. Dnia 15 września 1939 roku pod Podsośniną (powiat Biłgoraj) poległ Alois Johannes Köhler, starszy szeregowy 7 pułku piechoty, miał 21 lat.

  6. Dnia 17 września 1939 roku w szpitalu polowym w Tarnogrodzie (powiat Biłgoraj) zmarł wskutek odniesionych ran Johann Ernst, podporucznik 28 pułku artylerii, miał 23 lata.

  7. Dnia 18 września 1939 roku pod Narolem (powiat Lubaczów) poległ Lothar Erwin Leo Muris, major (według innych źródeł kapitan rezerwy) 7 pułku piechoty, miał 46 lat.

  8. Dnia 18 września 1939 roku pod Zagrodnikami (powiat Tomaszów Lubelski) poległ Heinz Wilhelm Müller, plutonowy 7 pułku piechoty, miał 25 lat.

  9. Dnia 18 września 1939 roku pod Hutą Różaniecką (powiat Lubaczów) poległ Roman Kania, sierżant 7 pułku piechoty, miał 30 lat.

  10. Dnia 18 września 1939 roku pod Hutą Różaniecką (powiat Lubaczów) poległ Gerhard Siegfried Voigt, podoficer 7 pułku piechoty, miał 24 lata.

  11. Dnia 19 września 1939 roku pod Tomaszowem Lubelskim (powiat loco) poległ Joachim Kurt Johannes Müller, podoficer 7 pułku piechoty, miał 29 lat.

  12. Dnia 20 września 1939 roku pod Tomaszowem Lubelskim (powiat loco) poległ Gerhard Karl Becker, szeregowy 5 kompanii III batalionu 7 pułku piechoty, miał 22 lata.

  13. Dnia 20 września 1939 roku pod Tomaszowem Lubelskim (powiat loco) poległ Werner Alfred Johannes Grützner, plutonowy 5 kompanii III batalionu 7 pułku piechoty, miał 24 lata.

  14. Dnia 20 września 1939 roku pod Tomaszowem Lubelskim (powiat loco) poległ Karl Hannig, szeregowy 49 pułku piechoty, miał 28 lat.

  15. Dnia 20 września 1939 roku pod Tomaszowem Lubelskim (powiat loco) poległ Alfred August Lison, plutonowy 5 kompanii III batalionu 7 pułku piechoty, miał 25 lat.

  16. Dnia 20 września 1939 roku pod Tomaszowem Lubelskim (powiat loco) poległ Friedrich Wilhelm Helmuth Richter, szeregowy 5 kompanii III batalionu 7 pułku piechoty, miał 21 lat.

  17. Dnia 20 września 1939 roku pod Tomaszowem Lubelskim (powiat loco) poległ Walter Josef Scholz, starszy szeregowy 5 kompanii III batalionu 7 pułku piechoty, miał 27 lat.

  18. Dnia 22 września 1939 roku w Końskich (powiat loco) zmarł wskutek odniesionych ran Erich Rudolf Leo Fischer, strzelec, pułku nie podano, miał 23 lata.

  19. Dnia 2 października 1939 roku w szpitalu w Linz (miasto na prawach powiatu w Austrii) zmarł wskutek odniesionych ran Günther Scholz, starszy szeregowy 7 pułku piechoty, miał 24 lata.

  20. Dnia 13 października 1939 roku w szpitalu we Wrocławiu zmarł wskutek ran odniesionych 17 września 1939 roku pod Józefowem (powiat Biłgoraj) Georg Wilhelm Hoffmann, plutonowy 12 kompanii III batalionu 7 pułku piechoty, miał 20 lat.

  niemieccy_swidniczanie_polegli_w_kampanii_wrzesniowej_001 Spośród 20 poległych świdniczan, aż 15 służyło w 7 pułku piechoty dowodzonym przez generała majora (odpowiednikiem tego niemieckiego stopnia w polskiej nomenklaturze wojskowej jest generał brygady) Wolfa Boysena (1889-1971), który za kampanię w Polsce otrzymał specjalne okucia do posiadanych już za udział w pierwszej wojnie światowej Krzyży Żelaznych I i II klasy. 7 regiment wszedł w skład 28 dywizji piechoty generała porucznika (w Wojsku Polskim generała dywizji) Hansa von Obstfeldera (1886-1976), która znalazła się w 14 Armii współtworzącej Grupę Armii „Południe”.

  Rankiem 1 września 1939 roku świdnicki pułk piechoty przekroczył granicę niemiecko-polską w rejonie wsi Wilcza oraz Pilchowice (powiat Gliwice) i rozpoczął walkę z polskimi jednostkami Armii „Kraków” dowodzonej przez generała brygady Antoniego Szyllinga (1884-1971). Szlak bojowy regimentu wiódł dalej przez tereny następujących dzisiejszych województw: śląskiego – małopolskiego – świętokrzyskiego – podkarpackiego – lubelskiego. Pułk stoczył wiele walk i poniósł dość duże straty. Przykładowo 15 września pod Podsośniną (powiat Biłgoraj) 7 kompania straciła w boju z 6 krakowską dywizją piechoty 28 zabitych oraz 46 rannych, a 6 żołnierzy dostało się do polskiej niewoli. Szczególnie ciężkie i zażarte walki świdnicka jednostka prowadziła podczas pierwszej bitwy pod Tomaszowem Lubelskim w dniach od 17 do 20 września mając za przeciwnika oddziały Armii „Kraków” i „Lublin”. Ostatnie starcia miały miejsce 23 września. Po zakończeniu walk 7 pułk piechoty został wycofany za San i w październiku transportem kolejowym z Jarosławia skierowany do Niemiec.

  Świdnicką jednostką był również 28 pułk artylerii pod dowództwem podpułkownika Wernera Haacka (1894-1944), w którym służyli dwaj polegli świdniczanie. Natomiast 49 pułk piechoty z jednym poległym ze Świdnicy był z Wrocławia. Oba regimenty walczyły razem z 7 pułkiem piechoty w ramach 28 dywizji piechoty.

  Jednego zabitego świdniczanina miał w swych szeregach też 84 pułk piechoty z Gliwic z 8 dywizji piechoty.

  W wojnie obronnej 1939 roku śmierć w Polsce poniosło także kilku absolwentów gimnazjum w Świdnicy. Był wśród nich świdniczanin Fischer wymieniony wyżej pod numerem 18 oraz nie będący mieszkańcami naszego miasta oficerowie: kapitan i szef kompanii Hans Georg von Müller i podporucznik Sigurd von Bartenwerffer poległy na początku września w okolicach Pszczyny w wieku 22 lat, który został uroczyście pochowany na – zlikwidowanym ostatecznie w latach 70. XX wieku – cmentarzu garnizonowym w Świdnicy.


  Kategoria: Historia Świdnicy 1742-1945

 • Dodaj komentarz

  Dodaj komentarz