Publikujemy zestaw zdjęć pana Jana Goca przedstawiający powódź z sierpnia 1964 roku. Wezbrane wody rzeki Bystrzycy wyrządziły wówczas zniszczenia m.in. w Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych.
Bokserska bystrzyca jaz kliczkowska kładka kościół kościół pw. św. stanisława i św. wacława most nadbrzeżna okrężna powódź renifer rzeka bystrzyca śfup wodna wrocławska zem
Wydaje mi się, że w podpisach do zdjęć od nr 3 do nr 8 i dalej nr 12 jest pewna nieścisłość. Moim zdaniem kładka nie łączyła ulicy Równej i Mikołaja Kopernika ale ulicę Wodną i Mikołaja Kopernika. W momencie bowiem wybudowania widocznych na zdjęciu budynków przy ulicy Wodnej, ulica Równa została nimi „odgrodzona” od rzeki, a ulica równoległa do rzeki to była (i jest) ulica Wodna.
Piotrek dziękujemy za cenny komentarz – temat już kiedyś poruszany.
W Świdnicy mamy więcej miejsc, sprawiających trudność jednoznacznego przypisania miejsca/obiektu do ulicy czy placu. W tym przypadku opieraliśmy się m.in. na planach miasta dostępnych w dziele kartografia.
Plany z 1895, 1909 i 1927 – jeszcze nie ma w całości ul. Wodnej, a kładka jest w ciągu ul. Równej. Na planie z 1895, ul. Równa (Grabenstr.) przedłuża się za rzekę, przez kładkę aż do Främbs & Freudenberg (ŚFUP) przy ul. Kliczkowskiej.
Plany 1928, 1929 i 1943/1945 – jest Wodna, ale kładka jednoznacznie wydzielona jako przedłużenie ul. Równej.
Plan z 1949 już tak jednoznacznie nie łączy kładki z Równą, ale w praktyce nadal główny ruch pieszy z miasta do kładki odbywał się poprzez ul. Równą. Dojście to z Równej do mostu jest nadal zachowane i
powszechnie używane.