Historia nazw miejscowości po 1930 roku. Wałbrzych i Powiat wałbrzyski ▪ Wiesław J. Raszkiewicz, Przemysław Tarłowski

Opublikowano: 17 kwietnia 2016, Odsłon: 2 132
  • Świdnica, 4 kwietnia 2015 r.

    Wałbrzych
    Lp Nazwa obecna
    (przynależny do)
    Inne spotkane nazwy
    i uwagi od 1945 r.
    Nazwa 1932 r. Lokalizacja
    wg mapy
    poz. 8 link
    - B -
    1. Biały Kamień Weisstein Biały Kamień
    - D -
    2. Dolina Szwajcarska Niedźwiedzia Dolina (5) Bärengrund ulica Świdnicka
    - G -
    3. Gaj (5)(8) Tobruk (1)(5) Stadtparksiedlung Gaj
    4. Glinik Nowy (8) Gaj (1)(5)
    Nowy Gaj (9)
    Neuhain Glinik Nowy
    5. Glinik Stary Glinik (1)(5)
    Gaj (5)(9)
    Grosshain Glinik Stary
    6. Górny Wałbrzych (1) t. kol. „Szczęść Boże” (1) Ober Waldenburg Podgórze I
    - K -
    7. Kamionek Neu Weissstein (1)(8) Osiedle Wanda
    8. Konradów pot. Cichy Kącik (1) Konradstahl Konradów
    9. Kozice Neu Kraussendorf Kozice
    10. Krystyna os. do Szczawienka (1) Christinenhof (1)(6) Szczawienko
    11. Książ Książno (5) Fürstenstein Książ
    - L -
    12. Lisia Góra os. do Białego Kamienia (1) Fuchsberg Osiedle Wanda
    13. Lubiechów Libichowa (5) Liebichau Lubiechów
    - N -
    14. Nowe Miasto Neustadt
    Waldenburg-Neustadt (1)
    Nowe Miasto
    15. Nowy Poniatów Pilzhäurer Nowy Poniatów
    - O -
    16. Opoka Hartau Osiedle Robotnicze
    17. Osiedle Trzech Róż Waldenburg – Drei Rosen Siedlung Kolonia Trzech Róż
    - P -
    18. Paryż Am Postberg
    t. Postbergsiedlung (1)
    Podgórze I
    19. Piaskowa Góra Sandberg (6) Piaskowa Góra
    20. Podstrzesze Niederhof Lubiechów (6)
    21. Podzamcze Nowy Dom (5) Neuhaus (1)
    Neustadt (5)
    Podzamcze
    (k. Podgórza II)
    22. Podzamcze – Osiedle cz. Nieder Salzbrunn (6) pola d. wsi (dzielnicy)
    Szczawienko
    23. Poniatów Seitendorf Poniatów
    - R -
    24. Rozłoga Zehnhäuser Biały Kamień
    25. Rusinowa Rysinów (2) Reussendorf Rusinowa
    - S -
    26. Sobięcin d. Węglewo (1)(5) Hermsdorf Sobięcin
    27. Stare Miasto Waldenburg Altstadt Śródmieście
    28. Stary Zdrój Altwasser
    t. Waldenburg-Altwasser (1)
    Stary Zdrój
    K. Wałbrzych Miasto K. Wałbrzych Starzyny (4)
    29. Szczawienko d. Solice Dolne (1)(5) Nieder Salsbrunn Szczawienko
    K. Wałbrzych Szczawienko (4) K. Słońsk Dolny (4)
    - W -
    30. Wałbrzych Waldenburg
    31. Wałbrzych Fabryczny Waldenburg Schlesich Śródmieście
    K. Wałbrzych Borowieck (4) K. Waldenburg Oberer Bhf (4)
    32. Wałbrzych Główny Dzietrzychów (9) Waldenburg-Dittersbach cz. Podgórza II
    K. Borowieck (Wałbrzych) Dietrzyków (4) K. Dittersbach


    Powiat wałbrzyski
    Lp Nazwa obecna
    (przynależny do)
    Inne spotkane nazwy
    i uwagi od 1945 r.
    Nazwa 1932 r.
    [Inna nazwa po 1932 r.
    do 1945 r.]
    Gmina
    - B -
    1. Boguszów
    (Boguszów-Gorce)
    Boża Góra (2)(4)(5) Gottesberg Boguszów-Gorce
    2. Boreczna p. Michałkowej (1) Heidelberg Walim
    3. Borówno Grüssauisch Hartau
    od 1939 Hartauforst
    Czarny Bór
    4. Borutów Henryków (5)
    kol. do Dziećmorowic (1)
    Kaiser Heinrich (1)
    Kol. Kaiser Heinrich (5)
    Walim
    5. Budzisław kol. do Walimia (1) Friedrichsberg Walim
    - C -
    6. Chwaliszów Chwalice (2) Quolsdorf Stare Bogaczowice
    7. Cieszów d. Radosna Dolna (1)(5) Fröhlischdorf Stare Bogaczowice
    8. Cisów Radosna Górna (5)
    p. Cieszowa (1)
    Zeisburg Stare Bogaczowice
    9. Czarny Bór t. Czarnolesie (1)(2)(5) Schwarzwaldau Czarny Bór
    10. Czernik os. do Dziećmorowic (1) Schwarzgraben Walim
    - D -
    11. Dołki cz. Jugowic (1) Niedergrund Walim
    12. Domachów
    (Walim) (9)
    Wilhelmsthal Walim
    13. Dworzysko
    (Szczawno Zdrój)
    Idahof Szczawno Zdrój
    14. Dziećmorowice Drzymałów (5) Dittmannsdorf Walim
    - G -
    15. Gałązki os. do Solołowska (1) Büttnergrund Mieroszów
    16. Glinica
    (Jedlina Zdrój)
    Glinka (5) Lehmwasser Jedlina Zdrój
    17. Gliniczka
    (Jedlina Zdrój)
    Glinka Mała (5) Klein Lehmwasser Jedlina Zdrój
    18. Glinno Heinrichau Walim
    19. Głuszyca Gierzcze Puste (2)
    K. Bystrzyck (4)
    Wüstergiersdorf (1)(2)(3)
    t. Nieder Wüstergiersdorf (1)
    Głuszyca
    20. Głuszyca Górna Gierzcze Górne (2)
    K. Bystrzyck Górny (4)
    Ober Wüstergiersdorf Głuszyca
    21. Golińsk Göhlenau Mieroszów
    22. Gorce
    (Boguszów-Gorce)
    Piastowo (5) Rothenbach in Schlesien Boguszów-Gorce
    K. Boguszów-Gorce Zachód (4) K. Gorce Czemino (4) K. Rothenbach (4)
    23. Gostków Goświnów (2) Giesmannsdorf Stare Bogaczowice
    24. Granna os. do Łomnicy (1) Grentzthal
    t. Saugraben
    Głuszyca
    25. Grzędy Konradów (5) Konradswaldau Czarny Bór
    26. Grzędy Górne Zalesie (5) Oberkonradswaldau Czarny Bór
    27. Grzmiąca Donnerau Głuszyca
    - J -
    28. Jabłów Jabłoń (2)(5) Gaablau Stare Bogaczowice
    29. Jaczków Hartmannsdorf Czarny Bór
    30. Jawornik t. Jugowice Górne Jauernig
    t. Oberdorf (1)
    Walim
    31. Jedlina-Zdrój K. Zdrojowiec (4) Bad Charlottenbrunn (1)
    Charlottenbrunn, Bad (2)
    Jedlina Zdrój
    32. Jedlinka
    (Jedlina Zdrój)
    Tannhausen Jedlina Zdrój
    K. Jedlina Dolna (4) K. Zmysłowice (4) K. Tannhausen Charlottenbrunn (4)
    33. Jugowice Chałupy (5) Hausdorf Walim
    - K -
    34. Kamieńsk
    (Jedlina Zdrój)
    Steingrund Jedlina Zdrój
    K. Jedlina Górna K. Kamieńsk (4)
    35. Kamionka p. Rybnicy Leśnej (1) Steinau Mieroszów
    36. Kamionka os. do Golińska (1) Hof Göhlenau Mieroszów
    37. Klinek os. do Zagórza Śląskiego (1) Klinke Walim
    38. Kolce Dörnhau Głuszyca
    39. Koło cz. Boguszowa-Gorców (1) Kohlau Boguszów-Gorce
    40. Kowalowa Schmidtsdorf Mieroszów
    41. Kuźnice Świdnickie
    (Boguszów-Gorce)
    Młoty (5) Felhammer Boguszów-Gorce
    K. Boguszów Gorce Wschodnie (4) K. Kuźnice Świdnickie
    (Kuźnica Górska) (4)
    - L -
    42. Lubomin Miłosna (5) Liebersdorf Stare Bogaczowice
    43. Lubominek t. Nowy Lubomin (1)
    cz. Boguszowa-Gorców (1)
    Neu Liebersdorf Boguszów-Gorce
    - Ł -
    44. Łączna Raspenau Mieroszów
    45. Łomnica Lomnitz Głuszyca
    46. Ługowina kol. do Unisławia Śląskiego (1) Blitzengrund Mieroszów
    - M -
    47. Michałkowa Michelsdorf Walim
    48. Mieroszów Frydland (2)
    K. Mirowsk (4)
    Friedland Mieroszów
    49. Mieroszów Przedmieście (3)
    (Mieroszów)
    Friedland Vorstadt (3) Mieroszów
    50. Mirostów os. do Siedlikowa (1) Eckartsberg Walim
    51. Modlęcin os. do Glinna (1) Fridersdorf Walim
    52. Mokrze t. Młyńska (1)
    kol. do Michałkowej (1)
    Mühlbachthal Walim
    53. Myślęcin cz. Zagórza Śląskiego (1) Schenkendorf Walim
    - N -
    54. Niedźwiedzica (7)(9) Niedźwiedzice (1)(9) Bärsdorf Walim
    55. Niedźwiedź cz. Jugowic (1) Bärsdorf Schmale Seite
    t. Hausdorf Schmale Seite (1)(6)
    Walim
    56. Niesułów os. do Dziećmorowic (1) Goldene Wiesen Walim
    57. Nowa Głuszyca p. Głuszycy Górnej (1) Neu Wüstegiersdorf Głuszyca
    58. Nowa Wioska (1)(7) t. Nowa Wieś (1)(5)
    cz. Dziećmorowic (1)
    Neu Dittmannsdorf
    t. Neudörfel (1)
    Kol. Neudörfel (5)
    Walim
    59. Nowe Bogaczowice Neu Reichenau Stare Bogaczowice
    60. Nowe Siodło Nowa Wieś (2) Neudorf Mieroszów
    61. Nowe Szczawno cz. Szczawna Zdroju (1) Neu Salzbrunn Szczawno Zdrój
    62. Nowy Julianów Neu Juliansdorf Walim
    63. Nowy Lesieniec
    (Boguszów-Gorce)
    Nowy Lasek (5)
    cz. Kuźnic Świdnickich (1)
    Neu Lössig (1)(5)
    Fellhammer West (1)
    Boguszów-Gorce
    - O -
    64. Olszyniec d. t. Olszanka (1)(5) Erlenbusch (1)(3)6)
    t. Nieder Tannhausen (1)
    Walim
    - P -
    65. Podgórna pot. Zakopane (1)
    p. Starych Bogaczowic (1)
    Neudörfel am Hartenberge Stare Bogaczowice
    66. Podlesie Wäldchen Walim
    67. Pokrzywianka
    (Jedlina Zdrój)
    os. do Kamieńska (1) Nesselgrund Jedlina Zdrój
    - R -
    68. Radosna
    (Łomnica) (9)
    Freudenberg Głuszyca
    69. Różana Rosenau Mieroszów
    70. Rybnica Leśna Reimswaldau Mieroszów
    71. Rybnica Mała
    (Grzmiąca)
    Reimsbach Głuszyca
    72. Rzeczka Dorfbach Walim
    - S -
    73. Sędzimierz
    (Walim) (9)
    Neugericht Walim
    74. Siedlików os. do Walimia (1) Zedlitzheide Walim
    75. Sierpnice (1)(9) t. Sierpnica (9) Rudolfswaldau Głuszyca
    76. Sobięcin Górny (7)(8)
    (Boguszów-Gorce)
    Ober Hermsdorf (6) Boguszów-Gorce
    77. Sokolina os. do Rzeczki (1) Schlesich Falkenberg Walim
    78. Sokołowsko Görbersdorf Mieroszów
    79. Stare Bogaczowice Dolina (5)
    Bogaczowice Stare (5)
    Altreichenau Stare Bogaczowice
    80. Stary Julianów Alt Juliansdorf Walim
    81. Stary Lesieniec
    (Boguszów-Gorce)
    Stary Lasek (2)(5) Alt Lässiltlässig Boguszów-Gorce
    82. Struga Strumyk (5) Adelsbach Stare Bogaczowice
    83. Suliszów
    (Jedlina Zdrój)
    t. Zofiówka (1)(5) Sophienau Jedlina Zdrój
    84. Szczawno Zdrój d. Solice (1)(5)
    Solice Zdrój (2)
    K. Słońsk Zdrój (4)
    Bad Salzbrunn (1)(3)
    Bad-Salzbrunn (5)
    Salzbrunn, Bad (2)
    Szczawno Zdrój
    - T -
    85. Toszowice os. do Glinna (1) Toschendorf Walim
    86. Trzy Strugi os. do Łomnicy (1) Dreiwassertal Głuszyca
    - W -
    87. Unisław Dolny os. k. Kowalowej (1) Nieder Waltersdorf Mieroszów
    88. Unisław Śląski Długa (5)
    K. Walcerze (4)
    Langwaltersdorf Mieroszów
    - W -
    89. Walim Łokietek (5) Wüstewaltersdorf Walim
    90. Walim Dolny
    (Walim)
    K. Waliniec (4)
    os. do Walimia (1)
    Nieder Wüstewaltersdorf Walim
    91. Weselica
    (Jedlina Zdrój)
    os. do Glinicy (1) Freudenthal Jedlina Zdrój
    92. Witków Witowice (2)(5) Wittgendorf Czarny Bór
    93. Wrony p. Starych Bogaczowic (1) Neudörfel am Krähenbusch Stare Bogaczowice
    - Z -
    94. Zagórze Śląskie Choina (2)
    (Chojna) (5)
    Kynau Walim

    Uwagi:

    - K. – różniące się nazwy stacji i przystanków kolejowych – ostatnie i z lat 1945-1948.

    - skróty niemieckie:

    b. (bei) – koło,
    u. (und) – i,
    Kol. (Kolonie) – kolonia.

    - skróty polskie:

    cz. – część,
    d. – dawny,
    k. – koło,
    kol. – kolonia
    os. – osiedle,
    pot. – potocznie,
    p. – przysiółek,
    t. – też.

    - kolumny 2 i 4 – głównie na podstawie słownika poz. 1.

    Bibliografia:

    (pozycje 1, 2, 3 i 5) dostępne w Czytelni Miejskiej Biblioteki w Świdnicy w dziale regionalnym).

    1. Monika Choroś, Łucja Jarczak, Słownik nazw miejscowych Dolnego Śląska Polsko-Niemiecki i Niemiecko-Polski, Opole 1995.

    2. Skorowidz gmin Śląska Dolnego i Opolskiego z niemieckimi i polskimi nazwami miejscowości według stanu z dnia 1 stycznia 1941 r., Wydawnictwa Instytutu Śląskiego 1945.

    3. Skorowidz ustalonych nazw miejscowości na Ziemiach Odzyskanych… zebrał Stanisław Rospond, Wrocław 1948.

    4. Indeks stacji i przystanków na Śląsku v 0.981.

    5. B. SicińskiPierwsze powojenne polskie nazwy miejscowe na Dolnym Śląsku” – „Śląski Labirynt Krajoznawczy” 1991 – cz. 1, 1992 – cz. 2.

    6. Mapy topograficzna głównie z 1936 r. nr 5263 i sąsiednie (Archiwum Map Polski Zachodniej).

    7. Mapa turystyczna Góry Wałbrzyskie i Kamienne, PPWK Warszawa – Wrocław 1995.

    8. Plan miasta – Wałbrzych, Szczawno Zdrój, Boguszów-Gorce, Jedlina. Wydawnictwo DAUNPOL Sp. z o.o. Warszawa 2003.

    9. Inne źródła, głównie z internetu.


    Kategoria: Okolice

  • Dodaj komentarz

    Dodaj komentarz